ورزش و سلامتی

زنیرو بود مرد را راستی

مشاوره رایگان بیمه عمر

هر آنچه که امروز بکارید ، فردا درو خواهید کرد . هر آنچه که امروز انجامش دهید ، فردا نتیجه اش را خواهید دید.

روزی برای اینکه ماشین خود را بیمه کنیم فکر می کردیم و در پی آن تعلل ، اما امروز چه می کنیم اگر یک روز از مدت بیمه ماشینمان گذشته باشد آن را بیرون نمی آوریم که خدایی نکرده اتفاق ناگواری بیفتد و خود و دیگران و از همه مهتر خانواده را گرفتار کنیم ، چون حادثه خبر نمی کند . حال چه ساده از بیمه خود می گذریم و بدون هیچگونه فکری از خانه بیرون می آییم . 

سوال : اگر یکی از ما دچار حادثه ای ناگوار شود چه کسی پاسخگو می باشد ؟

سوال: چه قدر برای خود و نزدیکانمان ارزش قائل هستیم ، اگر روزی نبودیم آنها چه می کنند؟


به هیچ وجه شرکت در جلسه آشنایی با بیمه عمر، برای شما هزینه ای ندارد و کاملا رایگان است.

جهت مشاوره رایگان  کارشناسان ما با شماره تماس های 09199736367 و09199736369 تماس حاصل فرمایید

یا گزینه بیمه را به شماره 30005619736369 پیامک کنید .


ما با شما تماس خواهیم گرفت 


+ نوشته شده در  دوشنبه دوازدهم فروردین 1392ساعت 14:51  توسط کامبیز عباسی دزفولی  | 

گزارش تغذیه ای

فست فود، سونامي‌قرن

دكتر محمدصادق كرماني از معروف‌ترين و حاذق‌ترين پزشكاني است كه در امر تغذيه فعاليت مي‌‌كند و برنامه‌هاي او براي رفع چاقي يا لاغري، مثمرثمر واقع شده و به همين خاطر مراجعين زيادي را هر روزه پذيرا مي‌‌شود. در ساليان اخير برنامه‌هاي رژيمي او چنان با استقبال مواجه شد كه از برنامه‌هايش به عنوان «رژيم دكتر كرماني» ياد مي‌‌كنند. اين پزشك حاذق در طبابت خود مسائل روانشناسي را هم در نظر مي‌‌گيرد و فقط به بيمار نمي‌‌گويد اين را بخور، آن را نخور، بلكه چنان او را توجيه مي‌‌كند، تا خود بيمار تصميم نهايي را بگيرد. همايش‌هاي او هميشه با استقبال مواجه مي‌‌شود و مطبش هميشه پر از افرادي است كه مي‌‌خواهند با كمك او يا چاق شوند يا لاغر...
از اين شماره دكتر كرماني تجربيات خود را در اختيار ما و شما قرار مي‌‌دهد. به اين اميد كه مورد توجه و استقبال واقع شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه چهاردهم تیر 1388ساعت 18:47  توسط کامبیز عباسی دزفولی  | 

مزایای ورزش

مزاياي ورزش عبارتند از:

- کاهش يا از بين بردن چاقي

- افزايش ظرفيت گشاد شدن عروق

- کاهش فشار خون

- کاهش تعداد ضربان قلب


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه چهاردهم تیر 1388ساعت 18:45  توسط کامبیز عباسی دزفولی  | 

چگونه چربي خود را بسوزانيم؟

چگونه چربي خود را بسوزانيم؟

اين مطلب که مينويسم برای افرادی است که از چربيهای اضافی رنج می برند وميخواهند بدنی مناسب و خوش فرم داشته باشند .البته خواندن اين مطلب رو به همه توصيه ميکنم .شايد هر ماه مطالب بسياري را در ارتباط با انواع روشهاي كم كردن چربي بدن يا مبارزه با آن در مجلات و ساير منابع مربوط بخوانيد. ولي چيزي كه مهم است،داشتن يك برنامه مناسب تغذيه ورزش توام با يكديگر مي باشد كه به شما امكان رسيدن به نتايج مفيد در سلامتي و نيز داشتن عضلات ساخته شده و كارامد را مي دهد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه دهم تیر 1388ساعت 16:39  توسط کامبیز عباسی دزفولی  | 

10 راز تمرین درجه 1

10راز تمرینی درجه یک

استفاده از برنامۀ تمرینی

تنظیم نمودن اهداف

تأمین آب بدن

استفاده از تجهیزات مناسب

برنامه ریزی اصولی تمرین

عدم بکار گیری یک نوع تمرین

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه دهم تیر 1388ساعت 16:36  توسط کامبیز عباسی دزفولی  | 

بهترین زمان برای ورزش

بهترین زمان برای ورزش کردن


برخی افراد عقیده دارند كه ساعت 6 صبح بهترین زمان برای ورزش كردن است و آنان را در طول روز پر‌انرژی نگاه می‌دارد. برخی دیگر ورزش قبل از ظهر و برخی نیز پیاده‌روی بعد از شام را ترجیح می‌دهند. اما به راستی بهترین زمان ورزش كردن چه موقع از روز است؟
اگرچه تا كنون ارتباطی بین ساعات خاصی از روز و میزان سوزانده شدن كالری یافت نشده است، اما ساعات مختلف روز، احساس شما در هنگام ورزش كردن را، تحت تاثیر قرار می‌دهد.
مهمترین نكته این است :
زمانی را انتخاب كنید كه بتوانید آن را تكرار كنید تا ورزش برای شما به یك عادت تبدیل شود.
ساعت بدن:
بدن بر اساس یك ساعت درونی 24 ساعته كار می‌كند. این سیستم درونی، ساعت خواب و بیداری را تنظیم می‌كند. تغییر این ریتم كار ساده‌ای نیست.
این سیستم با الگوی 24 ساعته‌ی چرخش زمین هماهنگ است و تحت تاثیر سایر عملكردهای بدن مانند فشار خون، دمای بدن، سطوح هورمونها و ضربان قلب است كه هر یك از اینها در آمادگی بدن برای ورزش نقش خاصی ایفا می‌كنند.
به نظر می‌رسد كه استفاده از ساعت بدن برای تعیین زمان ورزش، فكر خوبی باشد اما برخی برنامه‌های دیگر، مانند برنامه‌های خانوادگی و كار روزانه باید در نظر گرفته شوند.
منافع ورزش صبحگاهی:
كارشناسان می‌گویند، اگر برنامه‌ی شما متغیر است و امكان داشتن برنامه‌ی ثابتی را ندارید، صبح‌ها، بهترین زمانی است كه می‌توانید ورزش كنید. بر اساس تحقیقات انجام شده، عادت به ورزش مداوم در صبح بهتر شكل می‌گیرد. ممكن است علت، این باشد كه ورزش صبح، قبل از بقیه‌ی كارها انجام می‌شود و وقتی كه ورزش به زمان دیگری موكول شود، كارهای دیگر كه به نظر مهمتر هستند، زمان ورزش را اشغال می‌كنند. همچنین صبحها دمای بدن پایینتر است و زمان بیشتری برای گرم كردن بدن صرف می‌شود.
وقتی بیخوابی روی می‌دهد:
اگر از بیخوابی رنج می‌برید، شبها قبل از خواب می‌توانید ورزش ملایمی‌ انجام دهید. عادت به ورزش قبل از خواب می‌تواند به شما برای غلبه بر بی‌خوابی كمك كند. البته ورزش قبل از خواب باید با احتیاطهای لازم انجام شود. زیرا بدن برای به خواب رفتن به دما و ضربان قلب مناسب برای استراحت، نیاز دارد. چون ورزش و غذا خوردن، دمای بدن و ضربان قلب را بالا می‌برد ورزش دیر وقت و نامناسب و غذا خوردن دیر‌هنگام، نظم خواب را به هم می‌زند.
گاهی "دیرتر " بهتر است:
بیدار شدن زود از خواب و ورزش صبحگاهی برای برخی افراد مشكل است و به آن عادت نمی‌كنند. برای برخی از افراد هم ورزش پس از كار روزانه راحتتر است. افرادی نیز هستند كه ورزش قبل از ناهار را ترجیح می‌دهند. بسته به تفاوتهای فردی و شغلی می‌توان زمان مناسب ورزش را پیدا كرد. مثلا كارمندان یا كارگران می‌توانند پیش از ناهار، با همراهی یكدیگر ورزش كنند. البته این افراد باید مراقب باشند كه پس از ورزش غذا بخورند و نه پیش از آن.
پس از غذا خوردن ورزش نكنید:
به یاد داشته‌باشید بلافاصله پس از غذا ورزش نكنید. زیرا به جای اینكه خون برای هضم غذا به دستگاه گوارش هدایت شود، به سمت عضلات می‌رود تا ورزش انجام شود. به همین دلیل در هضم و گوارش غذا اختلال ایجاد می‌شود. بین یك وعده‌ی غذایی سنگین و ورزش باید 90 دقیقه فاصله در نظر بگیرید.
برای ورزش، زمان شخصی خود را پیدا كنید:
برای اینكه بر اساس ساعت درونی بدن، بهترین زمان ورزش كردن را برای خود پیدا كنید ،‌نیاز به كارشناس ندارید. ساده‌ترین و بهترین كار این است كه زمانهای مختلف در طول روز را امتحان كنید. به مدت چند هفته صبحها ورزش كنید، قبل از ظهر را امتحان كنید و مدتی نیز عصرها ورزش كنید. ببینید كه از كدامیك از این زمانها بیشتر لذت می‌برید و ادامه دادن كدامیك احساس خوبی به شما می‌دهد. همچنین برای پیدا كردن زمان مناسب، نوع ورزش و میزان تمایل خود به تكرار ورزش و عادت كردن به آن را در نظر بگیرید.
بیش از همه، باید زمانی را پیدا كنید كه بتوانید ورزش را مرتب و مداوم انجام دهید تا به صورت جزیی از زندگی شما در آید. این نكته مهمترین عامل برای پیدا كردن زمان مناسب برای ورزش است.
پایه‌ریزی ورزش مداوم:
ممكن است روزی برسد كه ورزش مانند نفس كشیدن برای شما عادی شده‌باشد. در این هنگام است كه به تنوع نیاز دارید. و برای اینكه فعال باقی بمانید می‌توانید نوع ورزش و یا زمان انجام آن را تغییر دهید. این كار باعث می‌شود كه ورزش تازگی خود را برای شما حفظ كند و همچنان لذتبخش باشد. در این صورت احتمال اینكه ورزش شما ادامه پیدا كند بیشتر است.
اما اگر هنوز به ورزش عادت نكرده‌اید و انجام ورزش برای شما مشكل است، بهتر است زمان مشخص و مشابهی از هر روز را به ورزش اختصاص دهید تا زمانی كه ورزش جزیی از برنامه‌ی روزمره شما شود و به آن عادت كنید.
احتمال كنار گذاشتن ورزش، در افرادی كه تازه ورزش را شروع كرده‌اند و یا به صورت ناگهانی تصمیم به ورزش می‌گیرند، بیشتر است. تصمیم گرفتن برای شروع یك برنامه‌ی مناسب و مداوم ورزشی كار ساده‌ایست اما نكته‌ی مهمتر این است كه اشتیاق خود را حفظ كنید و با برنامه‌ریزی مناسب، در همین حالت باقی بمانید.
+ نوشته شده در  چهارشنبه دهم تیر 1388ساعت 16:34  توسط کامبیز عباسی دزفولی  | 

بررسی عضلات در فوتبال

تكنيك:ضربه داخل پنجه پا

تعريف تكنيك:به كليه ضرباتي كه با قسمت داخلي پنجه پا انجام مي شود اتلاق ميگردد.

هدف تكنيك:ناحيه كناره داخلي پنجه پا و همچنين قسمتي از روي پا در اين تكنيك بكار برده مي شود(براي ارسال پاس هاي متوسط و بلند بر روي محوطه جريمه حريف،ضربه دروازه،كرنر،پنالتي،ضربات آزاد پشت محوطه جريمه حريف مورد استفاده قرار مي گيرد.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه دهم تیر 1388ساعت 16:33  توسط کامبیز عباسی دزفولی  | 

مبانی ساختن عضلات سرشانه

مبانی ساختن عضلات سرشانه

آنچه گفته شد، احساس صاحب هیکلی است، که سرشانه هایش مثل دو توپ از دو طرف بیرون زده اند؛ موجودی که احتمالا از آزمایشگاه فرانکنستاین فرار کرده است.

 

تحقق چنین آرزویی، مستلزم برنامه، درایت، و البته یک دنیا سختکوشی است؛ پشتکار، تعهد و تمرکز! اما حتما همه این حرفها را می دانید، و تواناییهای لازم را دارید، و به همین دلیل در حال مطالعه این مقاله هستید. پس حرفهای بی خاصیت را کنار بگذاریم و به اصل قضیه بپردازیم.

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم فروردین 1388ساعت 9:53  توسط کامبیز عباسی دزفولی  | 

برنامه 12 هفته ای تردمیل

 

حتی، مشتاقترین ورزشکاران هم از تمرین زیر آفتاب سوزان تابستان گریزان هستند. به همین دلیل، از نرما شچمن، مربی سال 2003 انجمن تمرینات تناسب اندام آمریکا، خواهش کردیم تا برنامه ای مخصوص پایین تنه طراحی کند که هم باعث سوختن چربی و ساختن عضله شود، هم بقدر کافی شاد باشد و هم بتوان در منزل انجام داد.

 

برنامه او، ما را متعجب کرد: وسیله ای را انتخاب کرده بود که احتمالا یا در زیرزمین منزلتان خاک می خورد یا در اتاق خوابتان، تبدیل به چوب لباسی شده است. او گفت: "بسیاری از مردم، تردمیل را وسیله ای یکنواخت و خسته کننده می دانند. من می خواستم ثابت کنم که می توان 3 ماه تمام، با تنوع بسیار زیاد، روی آن تمرین کرد و خسته نشد". تردمیل، محبوبترین وسیله تمرینی خانگی است و برای بسیاری از علاقمندان به پیاده روی و دویدن، تنها امکان ادامه تمرین در طول روزهای داغ تابستان و برفی زمستان است.

 

در ادامه، برنامه ای 12 هفته ای را مطالعه خواهید کرد که شامل ترکیبهای سنگین برای افزایش قدرت، تغییر شیب برای جذابیت بیشتر، تغییر سرعت برای سوزاندن بیشتر چربی و تمرینهای منحصر بفرد قدرتی برای زیبایی بیشتر پاها در فصل شلوارک می شود.

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم فروردین 1388ساعت 9:51  توسط کامبیز عباسی دزفولی  | 

7روش برای کاهش چربی

 

فصل تابستان  فرا  رسیده. فصل تعطیلات و مسافرت و خوش گذرانی و مهمانی و البته خوردن بیش از اندازه؛ و در نتیجه افزایش دور کمر. آیا شما هم دچار مشکل اضافه وزن می شوید؟ یا از دیدن هیکلتان در آینه، احساس رضایت می کنید؟

 

به هر حال، با رعایت نکات زیر می توانید بدون نگرانی افزایش وزن، از مهمانیها و خوش گذرانیهای تابستان لذت ببرید:

 

نکته 1 – به نتیجه بیندیشید:

 

شما، همان کسی هستید، که فکر می کنید! بعبارت دیگر، افکار خوب، پیامدهای خوب دارند. آگاهانه تصمیم بگیرید که برنامه ورزشی و غذاییتان را در تمام طول تابستان رعایت کنید. به شکست، حتی فکر هم نکنید ... افکار منفی، شکست را تضمین می کنند.

 

به موفقیت بی چون و چرای خود بیندیشید! به یاد داشته باشید، که موفقیت، نه اتفاقی، بلکه انتخابی است. فرایند موفقیت، از ذهن آغاز می شود ... و در عمل نتیجه می دهد. افکارتان را عاقلانه برگزینید!

 

نکته 2 – هرگز گرسنه به مهمانی نروید:

 

وقتی گرسنه هستید، ورود به یک مهمانی، با مجموعه ای از خوراکیهای وسوسه برانگیز، مرگبار است! هر روز، 5 تا 6 وعده غذای سبک، سالم و متعادل میل نمایید. حدود نیم تا یک ساعت پیش از مهمانی، حتی اگر مهمانی ناهار یا شام باشد، یکی از این وعده های سبک را، یا یک معجون پروتئین میل کنید.

 

در اینصورت، دیگر تمایلی به خوردن هر چه در دیدتان است، نخواهید داشت و شکمتان را از خوراکی پر نخواهید کرد. با کنترل اشتها و تمایلاتتان، با مقدار متعادل غذا و نوشیدنی مصرفی، هم لذت بیشتری می برید و هم احساس سیری می کنید.

 

نکته 3 – کالری "انبار" نکنید:

 

نمی توان تمام روز غذا نخورد و بدون هیچ پیامدی، برای شام هر چه می خواهید بخورید. بدن توانایی تحمل چنین تغذیه ای را ندارد. اگر مدتی، به امید آنکه دلی از عزا در آورید، گرسنگی بکشید، مطمئن باشید که هر لقمه غذایتان تبدیل به چربی خواهد شد.

 

نکته 4 – از سبزیجات غافل نشوید:

 

در هر فصلی، انواعی از میوه ها و سبزیجات تازه وجود دارند. بشقاب غذایتان را ابتدا با سبزیجات تازه (مثلا سالاد سبزی) پر کنید. پس از خوردن سبزیجات، قدری میوه میل نمایید. حجم و آب سبزیجات و میوه ها، اشتهایتان را فرو می نشاند و دیگر تمایلی به "پرخوری" نخواهید داشت.

 

 

از میوه ها و سبزیجات غافل نشوید

 

نکته 5 – مقدار زیادی آب بنوشید:

 

پیش از نوشیدن هر نوشابه ای، ابتدا یک لیوان آب بنوشید. آب، معده را پر می کند و عطش را فرو می نشاند.

 

نکته 6 – اکالیپتوس:

 

بله! درست خواندید. واقعیت دارد. در مهمانیها، هر وقت نتوانستید جلوی اشتهایتان را بگیرید، یک قرص گلودرد در دهانتان بگذارید و میک بزنید. اطمینان می دهم بعد از طعم اکالیپتوس، دیگر هیچ چیزی به دهانتان مزه نخواهد داد.

 

به همین دلیل کوالا چیزی غیر از برگ اکالیپتوس نمی خورد

 

نکته 7 – طبق برنامه پیش بروید:

 

هر هفته برنامه تمرینتان را مشخص نمایید. جلسات ورزشیتان را مثل قراری که به هیچ وجه نباید لغو شوند، فرض کنید. ساعت تمرین را در برنامه روزانه خود بنویسید. اگر تمرینتان را مرتب انجام دهید، روحیه شادتری پیدا می کنید، و با انرژی "بسیار" بیشتری به امور روزمره فصل گرم تابستان خواهید پرداخت.

 

خاتمه

 

فصل گرما آغاز شده است. باور کنید اگر مدتی بخاطر گرمی هوا و طاقت فرسا بودن ورزش، تمرینتان را متوقف نمایید، ضمن افزایش چربی بدن، شروع مجدد به ورزش هم برایتان کمتر از یک کابوس نخواهد بود. به هیچ وجه ورزش را قطع نکنید. امیدوارم با ادامه تمرین و برنامه غذایی مناسب، در کمال سلامتی و شادابی، از تفریحات و مهمانیهای فصل تابستان لذت ببرید.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه نوزدهم فروردین 1388ساعت 9:49  توسط کامبیز عباسی دزفولی  | 

ستاره ها دیشب سجاده شان را بر پهنای نیلگون آسمان پهن کرده بودند. مهتاب درخشان تر از قبل خودنمایی میکرد ! و ماه چون عروسی زیبا در سیاهی شب میدرخشید . دیشب از کائنات نوایی ملکوتی به گوش میرسد و فرشتگان مستانه پایکوبی میکنند . سکوتی ژرف و زیبا بر پیکرهء هستی طنین انداز شده و چه زیباست نجوای عاشقانه و رقص مستانه ی دلدادگانت ! و من غرق در خود ...بی خود ...با تو یکی شدم قلبم ! محراب حضورت شده و دیگر تپش هایش را حس نمیکرد ... هرلحظه تو را نفس میکشیدم و تو را زنده گی میکردم و چه زیباست آگاهی ! که میدانم هستی و تمام هستیم از حضور سراسر عشقت هستی یافته است . میدانم هرلحظه با صدای خنده هایم میخندی و با اشک هایم اشک میریزی میدانم بزرگ شدنم را ، کوچک ترین اعمالم را عاشقانه به نظاره نشسته ای و من محبت نگاهت را حس میکنم . . . میخواهم تا بواسطه دستان کوچک و قلب بیتابم که به یمن حضورت نورانی شده لمست کنم دیشب دستهایم را به دامان مهرت پیوند زدم و تو را در درونم به آغوش کشیدم و من تمام لحظات عمر شکرگذارت خواهم بود چرا که به قلبم آمدی . گفتی : نکنه غصه بخوری آخه جایی که هستی مردمی داره که قلبت رو میشکنن یادت باشه من تو کوله بارت عشق گذاشتم . . . و من همچون همیشه به رحمتت ایمان دارم تا زندگی به واسطه حضورت به معجزه عشق بدل شود . امشب قرص ماه را در دستانم گرفتم و از اعماق وجودم تابش امواج عشق ،رحمت و برکتش را بر تاریکیهای زندگی آرزو کردم . میدانم امشب خدا در ماه بود و ماه در دستانم و دستانم به دامان مهرش پیوند خورد ! و عشق مهرش بود ! باور کن ...
+ نوشته شده در  یکشنبه یازدهم اسفند 1387ساعت 1:20  توسط کامبیز عباسی دزفولی  | 

تمرین ورزشی مخصوص سینه

تمرین ورزشی مخصوص سینه همه ی خانم ها دوست دارند سینه هایی زیبا و خوش ترکیب داشته باشند. اما اجازه بدهید قبل از شروع آموزش تمرینات، کمی از ساختمان بدن برایتان بگویم. خانم ها، خوب است بدانید که سینه های شما از چربی و بافت های چربی دار تشکیل شده است، از اینرو سایز
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه دهم اسفند 1387ساعت 1:18  توسط کامبیز عباسی دزفولی  | 

تمرینات ورزشی جهت شكمی صاف

تمرینات ورزشی جهت شكمی صاف

مـی تـوانید شکم خود را به راحتـی آب کنید: راهـنـمـای 4 قسمتی ما برای خوردن، آشامیدن، و ورزش کردن شما رادر هر زمان آماده پوشیدن لباس دلخواهتان می کند.

غذاهایی که شکم شما را آب می کنند


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه دهم اسفند 1387ساعت 1:14  توسط کامبیز عباسی دزفولی  | 

آب یخ زده درون بطری سرطان زاست .

ما از راه‌های مختلفی آب بدن خود را تامین می‌کنیم: نوشیدن نوشیدنی‌‌ها، مصرف مواد غذایی مختلف و فعل و انفعالات درون بدن.

از جمله نوشیدنی‌‌ها، آب معدنی‌‌ است که در سال‌‌های اخیر جایگاه زیادی بین مردم پیدا کرده است.

با توسعه صنایع بسته‌بندی، استفاده از بطری‌‌های ساخته شده از پلی‌وینیل‌کلراید (PVC)، پلی‌اتیلن (PET) و ترکیباتی از این قبیل در صنایع
غذایی افزایش یافته است.

آب‌‌های معدنی از جمله محصولاتی هستند که در قالب این بطری‌‌های پلاستیکی به بازار عرضه می‌شوند.

آب داخل بطری‌‌ها این اطمینان خاطر را به مصرف ‌کننده می‌دهد که محصولی سالم را مصرف می‌کند، ولی آیا همیشه این چنین است؟

با دكتر سید ضیاءالدین مظهری، رئیس انجمن تغذیه ایران، گفتگویی در همین زمینه ترتیب داده‌ایم:

آقای دکتر بفرمایید چرا مردم آب بطری‌‌ها را به دیگر آب‌‌های موجود ترجیح می‌دهند؟

از دیدگاه مصرف ‌کننده، آب بطری طعم و مزه بهتری نسبت به آب لوله کشی دارد که ‌این مسئله می‌تواند به دلیل محتوای املاح و نوع فرآیند تولید آن باشد. سبک بودن این نوع ظروف و سهولت حمل آن از دیگر مزیت‌‌های این نوع آب‌‌هاست.

برای ضد عفونی کردن این نوع آب‌‌ها از روش کلرزنی استفاده نمی‌شود، بلکه از روش‌‌هایی مثل اشعه مادون قرمز، فیلتراسیون و روش ضد عفونی کردن با ازن استفاده می‌شود. این روش‌‌ها بدون اینکه طعم خاصی در آب ایجاد کنند، با کیفیت مناسبی محتوای میکروبی آب را از بین می‌برند.

بسیاری از انواع آب‌‌های بطری که به آب‌‌های معدنی نیز معروف هستند، محتوای املاح بالایی دارند. کلسیم، منیزیم و دیگر املاحی که در این نوع آب‌‌ها وجود دارند می‌توانند تا حدودی تامین کننده نیاز‌‌های
بدن به‌ این نوع املاح باشند.

استفاده از آب‌‌های بطری با چه خطراتی همراه است؟

محتوای فلوراید بیشتر آب‌‌های بسته‌بندی شده در بطری پایین است، در حالی که ‌این ماده برای حفظ سلامت دندان‌‌ها و استخوان‌‌ها ضروری است و آب لوله کشی منبع مناسبی برای تامین آن است.

منابع تامین این آب‌‌ها، به ویژه انواعی که از آب‌‌های پایین دست تهیه می‌شوند(یعنی از سر چشمه یا قنات جمع آوری نمی شوند)، در معرض آلوده شدن با انواع آفت‌کش‌‌ها هستند. بسته‌بندی کردن آب داخل بطری این اطمینان را به مصرف‌کننده می‌دهد که محصولی سالم را مصرف می‌کند.
نوشیدن آب معدنی

این در حالی است که ممکن است بعضی از محصولات از کیفیت کافی و استاندارد لازم برخوردار نباشند و تولیدکنندگان آنها، بسیاری از استاندارد‌‌ها را رعایت نکرده نباشند. بعضی از این محصولات از محتوای سدیم، نیترات، نیتریت، سرب، کادمیوم و جیوه بالایی برخوردارهستند، به‌عنوان مثال در بعضی موارد مقدار سدیم آنها بیش از 10 میلی‌گرم در لیتر است و با توجه به‌ اینکه دریافت سدیم، نیترات و نیتریت به دلیل استفاده از غذا‌‌های حاضری معمولا در رژیم
غذایی افراد بالاست بنابراین توصیه می‌شود، هنگام خرید آب های معدنی به برچسب آنها دقت زیادی شود.

نوع بسته‌بندی این محصولات نیز می‌تواند به دو صورت زیر سلامتی افراد را تهدید کند:

1) استفاده از بطری‌‌های نامرغوب و غیراستاندارد

2) وارد شدن ترکیبات پُلیمری مورد استفاده در ساخت ظروف پلاستیکی PVC و PET به داخل آب که می‌تواند سرطان‌زا باشد. در دمای بالاتر ورود این مواد به داخل آب شدت بیشتری پیدا می‌کند و هرچه از زمان تولید محصول بیشتر گذشته باشد، میزان بیشتری از این مواد در آن حل خواهد شد.

بنابراین توصیه می‌شود هنگام خرید آب معدنی، به زمان تولید و ترکیبات آن دقت کرده و آب معدنی را در محل مناسبی نگهداری کنید.

یخ بستن یا فریز کردن آب درون بطری مشکلی ایجاد می‌کند؟

یخ بستن آب درون بطری موجب ایجاد ترکیبات سرطان‌زا می‌شود و نباید درجه خنک کردن بطری تا میزان یخ بستن آب آن کاهش پیدا کند.

نظر شما در رابطه با پر کردن مجدد بطری‌‌های آب معدنی با آب‌‌های شهری یا موادی مثل آب‌غوره، آب‌لیمو و نگهداری آنها در یخچال چیست؟

در این موارد تاکید می‌کنیم نه تنها از این بطری های پلاستیکی برای خنک کردن و یخ بستن آب معمولی استفاده نشود، بلکه از نگهداری موادی که خواص اسیدی یا بازی دارند مثل آب‌غوره، آب‌لیمو و سرکه خودداری شود، زیرا این مواد با دیواره بطری واکنش هایی می دهند که خطرآفرین و سرطان‌زاست.

در بسیاری از مغازه‌‌ها، آب‌‌های معدنی پشت شیشه‌‌ی مغازه طوری قرار گرفته‌اند که در معرض تابش مستقیم آفتاب هستند. در این موارد مشکلی ایجاد نمی‌شود؟

گرما و تابش مستقیم نور آفتاب، واکنش بین محتویات بطری(مثل آب، آبمیوه، مایع شربت و ...) و دیواره آن را افزایش می‌دهد که ‌این امر موجب انتقال ترکیبات دیواره بطری به درون مواد داخل آن و در نتیجه افت کیفیت و فساد مایعات می گردد.

چرا بعضی از مواقع به آب بطری‌‌ها، گاز دی‌اکسیدکربن اضافه می‌کنند؟

با افزایش گاز دی‌اکسیدکربن، آب خوش‌خوراک تر می‌شود، منتها استفاده از این آب‌‌های گازدار خالی از اشکال نیست. از یک طرف موجب صدمه به مینای
دندان می‌شوند و از طرف دیگر برای افرادی که بیماری ریفلاکس (ترش کردن غذا) یا نفخ معده دارند، مضر است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم بهمن 1387ساعت 14:13  توسط کامبیز عباسی دزفولی  | 

قلب اندام بسیار حساسی است که کارهای مهم و حیاتی را انجام می دهد . سلامت قلب ، زندگی انسان را دوام بخشیده و او را دراجرای کارهای روزانه، توانمند و شاداب می کند . زندگی ماشینی امروز، آلودگی هوا، کم تحرکی و تغذیه نامناسب، خطرهای بی شماری برای قلب دارند و قربانیان بسیاری نیز گرفته اند . ورزش اگر به اندازه ، با برنامه و منظم باشد ، عاملی مهم برای تقویت قلب است. ورزش ، قلب را نیز مانند دیگر اعضای بدن نیرومند می کند .


دریافت اکسیژن بیشتر ، نشاط بیشتر


همان اندازه که دیواره های
قلب بر اثر ورزش قوی تر می شوند، خون را هم خیلی بهتر به جریان انداخته و آن را در بدن به جریان می اندازند ، در نتیجه اکسیژن کافی به عضلات بدن رسیده و آنها هم با قدرت بیشتری کار می کنند . زمانی که اکسیژن بیشتری دریافت کنید، بیشتر احساس شادی کرده و انرژی بیشتری خواهید داشت . اگر به انرژی زیادی نیاز دارید ، قدر این قلب را بدانید.
ورزش های مخصوص قلب
تمرین های تنفسی ، از انواع
ورزش هایی است که هوای بیشتری را به ریه های وارد کرده و بهترین تمرین برای تقویت قلب خواهد بود. پیاده روی تند، پرش در جا، شنا، دوچرخه سواری، طناب بازی ، اسکی و قایقرانی از جمله ورزش های مخصوص برای تقویت قلب است .
قلب ضعیف ،
قلب قوی
قلب سالم و متناسب ، خوب کار کرده و می تواند
خون را به آرامی در بدن به جریان بیاندازد ، چرا که این قلب قوی و پرتوان است ، ولی قلب ضعیف که نارسا و مریض است ، عمل به جریان انداختن را ضعیف انجام داده و کم کم تنبل می شود. بهترین دارو برای تقویت قلب و کاهش این نارسایی ها ، انجام تمرین های ورزشی مناسب است .
آیا می توان پس از صرف غذا،
ورزش کرد؟
وقتی فرد
ورزش می کند ؛ قلب، خون را با سرعت بیشتری به جریان می اندازد . پس از خوردن غذا، خون بیشتری به طرف معده سرازیر شده ، که به عمل هضم غذا کمک کند. بنابراین دراین هنگام باید فعالیت بدنی کمتر باشد . اگر در این زمان که خون بیشتری به سمت معده جریان دارد، ورزش کنید، به قلب چندین برابر فشار وارد می شود . البته قدم زدن پس از غذا مفید بوده و باعث هضم سریع غذا می شود

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم بهمن 1387ساعت 14:5  توسط کامبیز عباسی دزفولی  | 

زردآلو

درخت زردآلو بومي نواحي چين مي باشد و هنوز هم به صورت وحشي در اين مناطق مي رويد، اين درخت در اوايل قرن اول ميلادي به آسيا و اروپا راه يافت.
ميوه آن گوشتي و زرد رنگ با طعمي مطبوع و شيرين بوده كه در اواسط تابستان مي رسد.

هسته زردآلو صاف، قهوه اي و بيضي شكل است. در داخل هسته مغز آن قرار دارد كه طعم برخي از آن شيرين و برخي ديگر تلخ است.
خواص داروئي
خواص درماني زردآلو
1) تصفيه كننده خون است.
2) عروق را باز مي كند.
3) ملين است.
4) بوي بد دهان را رفع مي كند.
5) تب بر است.
6) به دليل داشتن كبالت براي كم خوني مفيد است.
7) ورم مفاصل را برطرف مي كند.
8) ضد نرمي استخوان است.
9) براي قليايي كردن بدن مفيد است.
خواص درماني هسته و برگ درخت زردآل
ومغز هسته از نظر طب قديم ايران گرم و خشك و برگ و گل آن سرد و خشك است.
1) مغز آن تقويت كننده قواي جنسي است.
2) روغن مغز هسته را اگر در گوش بچكانيد صداهاي گوش را از بين برده و سنگيني گوش را درمان مي كند.
3) روغن مغز هسته براي نرم كردن پوست مفيد است.
4)روغن تلخ مغز هسته اگر تلخ باشد كشنده كرم معده و روده است
+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم بهمن 1387ساعت 14:4  توسط کامبیز عباسی دزفولی  | 

دوغ یا نوشابه ؟

 تحقيقات اخير حاكي از اثر مستقيم نوشابه بر افزايش درصد چاقي در كودكان و نوجوانان است.
متن کل خبر : دوست عزيز، شما از دسته دوغي ها هستيد يا نوشابه اي ها!؟ منظورم اين است كه وقتي حسابي تشنه ايد يا زماني كه غذايي ميل مي كنيد تمايل داريد دوغ مصرف كنيد يا نوشابه؟ آيا از خواص هر كدام خبر داريد؟

نوشابه يكي از پرطرفدارترين نوشيدني هاي دنياست و مصرف آن هر روز بيشتر مي شود. حتي كودكان هم مقدار زيادي نوشابه مصرف مي كنند و نوجوانان و جوانان در تمام دنيا، ميل و رغبت زيادي به مصرف آن نشان مي دهند. ولي آيا اين سؤال در ذهنتان پيش آمده است كه؛ اين نوشيدني چقدر مفيد است يا چقدر ضرر دارد؟ مصرف اين ميزان قند و كالري موجود در آن ومصرف كافئين، بدون وجود هيچ گونه مواد مغذي در نوشابه چه اثري بر
بدن شما دارد؟

اثر نوشابه بر چاقي نوجوانان

تحقيقات اخير حاكي از اثر مستقيم نوشابه بر افزايش درصد چاقي در كودكان و نوجوانان است. يك بررسي 2 ساله نشان داد كودكان 12 ساله اي كه بطور مرتب نوشابه مصرف مي كنند، 6/1 برابر، بيشتر در معرض ابتلا به چاقي هستند و چاقي در اين سن به احتمال زياد به چاقي در بزرگسالي مي انجامد.

افرادي كه به طور مرتب نوشابه مصرف مي كنند، مي توان گفت بطور متوسط روزانه 7 قاشق مرباخوري شكر از اين طريق دريافت مي كنند كه اين ميزان شكر هم كالري بالايي دارد و هم بر سلامت
دندان ها اثر مخرب دارد.

اثر نوشابه بر استخوان ها

يكي از اجزاء اصلي نوشابه اسيد فسفريك است. ) PH اسيديته) اغلب نوشابه ها 8/2 است كه نشان مي دهد نوشابه ماده اي بسيار اسيدي است.
بدن ما بطور طبيعي كمي حالت قليايي دارد و مصرف ماده اي كه شديداً اسيدي باشد، اثرات سوئي بر سلامت بدن دارد و تعادل بدن را به هم مي زند. اثر ديگر اسيد فسفريك دفع كلسيم از استخوان ها است كه احتمال بروز پوكي استخوان را افزايش مي دهد.

تحقيقات اخيري كه در مورد دختران نوجوان صورت گرفته، نشان داده با مصرف بيشتر نوشابه ، اين گروه به ميزان بالاتري در معرض شكستگي استخوان هستند، در صورتي كه شركت هاي توليدكننده نوشابه، به دليل حفظ منافع خود اين مسأله را رد مي كنند.

حتي مصرف يك يا دو بطري نوشابه در روز در سنين نوجواني خطرزا است و آمار نشان مي دهد با افزايش مصرف نوشابه، مصرف شير و لبنيات كاهش مي يابد و اين هم يكي از دلايل اصلي تأثير مصرف نوشابه بر كاهش سلامت استخوان ها است.


دوغ به جاي نوشابه
يك نوشيدني لبني مناسب كه مي تواند جاي نوشابه را در سبد غذايي تمام ما ايراني ها بگيرد دوغ است. يك نوشيدني سالم و مفيد كه تأمين كننده يك چهارم نياز روزانه به كلسيم و حاوي ويتامين هاي B2 و B6 و B12 است. از اين رو دقيقاً برعكس نوشابه، قوي كننده استخوان ها است.

دوغ علاوه بر مزاياي تغذيه اي، حاوي باكتري هاي مفيدي است كه اثرات زيادي بر سلامت دستگاه
گوارش دارند. اگر بطور مرتب دوغ مصرف كنيد، باكتري هاي مفيد استرپتوكوكوس، ترموفيلوس و لاكتوباسيلوس بولگارس موجود در آن، در دستگاه گوارش شما لانه مي گزينند و اثرات بسيار مفيدي بر سلامت دستگاه گوارش شما خواهند داشت . همچنين موجب عدم رشد ارگانيسم هاي مضرمي شوند.

حالا جواب اين سئوال چيست: در اين تابستان گرم تشنگي تان را با چه رفع مي كنيد؛ نوشابه يا يك ليوان دوغ خنك؟

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم بهمن 1387ساعت 14:2  توسط کامبیز عباسی دزفولی  | 

آيا به راحتي از زمين بلند مي شويد؟ آيا تا به حال دچار لغزش پا شده ايد؟ آيا تا به حال پس از لغزيدن پا به زمين افتاده ايد؟ بهتر است بدانيم که «افتادن» شايع ترين حادثه در بين سالمندان است و معمولا باعث شکستگي استخوان ران و لگن مي شود که مشکلات بسياري از جمله ناتواني و محدوديت حرکت را به دنبال دارد. تمرينات تعادلي از طريق تقويت عضلات خصوصا عضلات پاها باعث مي شود که بتوانيم هنگام لغزيدن، تعادل خود را حفظ کنيم. بنابراين از افتادن و زمين خوردن پيشگيري مي کند. براي انجام تمرينات تعادلي در کنار ديوار و يا يک ميز يا صندلي که بتواند وزن شما را تحمل کند بايستيد تا در صورت از دست دادن تعادل بتوانيد به آنها تکيه کنيد.
نمونه تمرينات تعادلي
1-کنار ديوار بايستيد، روي پنجه پا بلند شويد. از يک تا هشت بشماريد. آنگاه روي پاشنه هاي خود روي زمين برگرديد و زانوها را خم کنيد. دوباره به حالت اول برگرديد. اين حرکت را 4 تا 8 مرتبه تکرار کنيد.در مقابل آينه مي توانيد حرکات را صحيحتر انجام دهيد.
2-بايستيد. بر روي زمين سه نقطه فرضي را در جلو، پهلو و عقب پاي راست در نظر بگيريد. سپس وزن خود را روي پاي چپ انداخته و بعد پنجه پاي راست را به ترتيب در اين سه نقطه قرار دهيد. اين کار را با پاي چپ تکرار کنيد.
3-پشت يک صندلي بايستيد. پشتي صندلي را با دو دست بگيريد. پاي راست را از زانو به طرف عقب خم کنيد. پا را زمين گذاشته و اين کار را با پاي چپ تکرار کنيد.اگر اين حرکت را به آساني انجام مي دهيد به تدريج در روزهاي بعد حرکت را با گرفتن يک دست به صندلي، با تماس يک انگشت به لبه صندلي و بدون گرفتن صندلي نيز انجام دهيد.
ورزش موجب افزايش کارآيي مفاصل مي شود.
4-يک صندلي را کنار ديوار قرار دهيد. در کنار صندلي بايستيد. طوري که پشتي صندلي در کنار دست شما باشد. با دست چپ لبه صندلي را بگيريد. دست راست را به جلو ببريد و براي کمک به تعادل افقي نگه داريد. سپس پاي چپ را از زانو خم کرده و از زمين بلند کنيد. سعي کنيد تعادل خود را با نگاه کردن به جلو، بر روي پاي راست حفظ کنيد. اين حرکت را با دست و پاي ديگر هم انجام دهيد.
حرکت ساده ديگري که مي توانيد انجام دهيد ايستادن بر روي يک پا است. در هر موقعيتي که بي حرکت ايستاده ايد مثلا زماني که آشپزي مي کنيد، ظرف مي شوييد و يا در صف منتظر ايستادهايد پاها را جابجا کنيد و يا به نوبت هر چند لحظه روي يک پا بايستيد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم بهمن 1387ساعت 13:52  توسط کامبیز عباسی دزفولی  | 

گول نوشابه های رژیمی را نخورید

بنوشابه های رژیمی هم چاق کننده اند !!

نوشابه های رژیمی به
جای قند معمولی، دارای قندهای (شیرین کننده) مصنوعی هستند که فاقد کالری می باشند.

اخیرا یکی از تحقیقات نشان داده است که مصرف نوشابه‌های گازدار رژیمی نه تنها موجب کاهش وزن نمی‌شوند، بلکه افزایش وزن را نیز به دنبال خواهند داشت.

این یافته‌ها نتیجه 8 سال کار "شارن فاولر" و همکارانش در سان آنتونیو می‌باشد.

گروه فاولر 1550 فرد 25 تا 64 ساله را به مدت 8 سال تحت بررسی قرار دادند. در این مطالعه، به تعدادی از افراد نوشابه های رژیمی و به عده ای دیگر نوشابه گازدار معمولی دادند. از 622 نفر شرکت کننده‌ در این مطالعه که در شروع بررسی وزن طبیعی داشتند، حدود یک سوم شان، دچار اضافه‌ وزن یا چاقی شدند.
نوشابه‌های رژیمی بیشتر، افزایش وزن بیشتر

فاولر می گوید: " بر اساس این مطالعه دریافتیم که همه نوشابه های گازدار معمولی موجب چاقی می شوند که این طبیعی است. ولی آنچه ما را بسیار متعجب کرد این بود که مصرف کنندگان نوشابه های رژیمی، بیشتر از افرادی که نوشابه های معمولی می خوردند، دچار اضافه وزن شدند."
نوشابه

خطر اضافه وزن یا چاقی برای کسانی که به طور منظم نوشابه معمولی می‌خوردند، بر اساس مقدار نوشابه مصرفی به شرح زیر بود:

26 درصد برای نصف قوطی در روز

4/30 درصد برای نصف تا یک قوطی در روز

8/32 درصد برای یک تا دو قوطی در روز

2/47 درصد برای بیشتر از دو قوطی در روز

این مقدار برای کسانی که نوشابه‌های رژیمی می‌خوردند، به ترتیب زیر بود:

5/36 درصد برای تا نصف قوطی در روز

5/37 درصد برای نصف تا یک قوطی در روز

5/54 درصد برای یک تا دو قوطی در روز

1/57 درصد برای بیشتر از دو قوطی در روز
هم لیوان و هم بشقاب

فاولر متوجه شد مطالعاتی از این قبیل، ثابت نمی ‌کند که نوشابه‌های رژیمی موجب چاقی می ‌شوند. اما او گفت این داده ها نشان می‌ دهد ارتباطی بین مصرف نوشابه های رژیمی و چاقی وجود دارد.
پیتزا و نوشابه رژیمی

لِسلی بونسی متخصص تغذیه این گونه می ‌گوید:"شما نباید فقط به آنچه که می نوشید توجه کنید، بلکه باید به آنچه که در بشقاب غذایتان وجود دارد نیز، توجه داشته باشید."

بونسی می‌گوید: "مردم اغلب اوقات مصرف نوشیدنی‌های رژیمی را با اجرای رژیم های لاغری صحیح اشتباه می‌گیرند، یعنی برای کاهش وزن یا جلوگیری از چاقی به جای نوشابه های معمولی، نوشابه های رژیمی می خورند، در حالی که مشکل اصلی چاقی مردم، مصرف نوشابه‌ها نیست، بلکه مقدار و نوع رژیم
غذایی آنهاست."

شما نمی ‌توانید هر نوع و هر مقدار
غذایی که می خواهید بخورید و ادعا کنید که چاق نخواهید شد، چون نوشابه رژیمی مصرف می کنید.

اگر شما هیچ کار دیگری برای لاغر شدن انجام ندهید (مثل
ورزش کردن و اجرای رژیم لاغری) و فقط نوشابه‌های رژیمی را به جای نوشابه‌های معمولی، مصرف کنید، وزنی از دست نخواهید داد.
بدن ما گول نمی خورد

مطالعات جدید نشان می دهد موش‌های آزمایشگاهی که با قندهای مصنوعی (بدون کالری) تغذیه می‌شدند، نسبت به آنهایی که با قند معمولی تغذیه می‌شدند، اشتیاق بیشتری به خوردن داشتند.

بر اساس این مطالعات فاولر می گوید: "وقتی شما چیزی می خورید که مزه آن مانند غذاهای پُرکالری (مثل قند و شکر) می ‌باشد، اما کالری ندارد(مثل قند مصنوعی)،
بدن شما به دنبال آن کالری بالاست، اما چیزی دریافت نمی‌کند."

بونسی می‌ گوید: "بدن ما باهوش تر از آن است که فکر می ‌کنیم. مردم فکر می‌ کنند که می ‌توانند
بدن خود را فریب دهند، ولی اینگونه نیست. اگر شما آن مقدار کالری را که به بدن خود قول داده‌اید، به آن نرسانید، احتمالا بدن ‌تان این عمل را با درخواست کالری بیشتر، تلافی خواهد کرد. در حقیقت به نظر می‌ رسد که مصرف نوشابه‌ های رژیمی، موجب تحریک اشتها می‌ شود، در نتیجه بیشتر خواهید خورد."

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم بهمن 1387ساعت 13:45  توسط کامبیز عباسی دزفولی  | 

چند توصيه براي ورزش ميان سال ها


فکر جوان و با نشاط

تحقیقات انجام گرفته بر روی موش ها نشان می دهد که موش هایی که در روز روی یک چرخ می دوند، سلول های عصبی جدید بیشتری تولید کرده و ارتباطات تقویت کننده حافظه در مغزشان، نسبت به موش های ساکن و بی حرکت بیشتر است. تحقیقات انجام گرفته روی انسانها درمورد پیری و
ورزش نیز نشان می دهد که بین فعالیت جسمانی و حفظ توانایی شناخت در افراد پیر ارتباط وجود دارد.

حفظ عضلات پابرای پیری سالم و تاثیربخشی ورزش، باید به یاد داشته باشید که با بالا رفتن سن، با وجود
ورزش و فعالیت جسمانی، بافت های عضلانی تحلیل می روند، اما اگر ورزش نکنید این تحلیل رفتن و کوچک شدن عضلات بیشتر می شود. راه رفتن به تنهایی کل عضلات را تحریک نمی کند، از اینرو بهتر است به ورزش های بدنسازی نیز برای پاهایتان بپردازید.

استراحت بیشتر

وقتی به میانسالی می رسیم، ریکاور شدن و ترمیم یافتن از آسیب ها و صدمات ایجاد شده به خاطر تمرینات شدید، مدت زمان بیشتری طول می کشد. از اینرو بهتر است هر یک روز در میان برای دویدن بروید یا بین روزهای تمرینیتان به جای یک روز، دو روی فاصله بیندازید. درمورد تمریناتتان واقع بین باشید. شما هم می توانید کیفیت تمریناتتان را بالا نگه دارید—فقط کافی است مقدار و تکرار آن را پایین بیاورید.

اضافه وزن دوره میانسالی

درست است، هرچه پیرتر می شویم، احتمال اضافه کردن وزن درما نیز بیشتر می شود. از اینرو هم به
ورزش های قلبی-عروقی نیاز دارید و هم تمرینات بدنسازی و استقامتی تا از اضافه وزن دوران میانسالی جلوگیری کنید. تمرینات کاردیو و ایروبیک کالری سوزی می کنند و استقامت شما را برای فعالیت های دیگر بالا می برد. تمرینات قدرتی و بدنسازی عضلات شما را می سازد و باعث می شود که این عضلات در زمان استراحت نیز کالری بیشتری بسوزاند و متابولیسم بدنتان بالا رود.

ایمنی
ورزش برای افراد مسن

اکثر افراد بالای 75 سال می توانند با اطمینان کامل بدون انجام تست استرس تردمیل که هزینه زیادی هم می برد، یک برنامه تمرینی را شروع کنند. اما بهتر است که قبل از شروع حتماً با پزشک خود مشورت کنند تا اطمینان یابند که هیچ دلیل برای اصلاح یا عقب انداختن برنامه شان وجود ندارد. افراد سالخورده و میانسال نیز می توانند مانند جوانان از فواید
ورزش بهره مند شوند.

ورزش و خطر مرگ

هیچوقت به داستان های ترسناک درمورد افتادن از روی تردمیل و اینها اهمیت ندهید. خطر مرگ افراد میانسال حین
ورزش بسیار پایین است: یک نفر در 1.5 میلیون جلسه تمرینی. طبق تحقیقات مربوط به پیری و ورزش، این خطر وقتی افراد عادت به ورزش می کنند حتی کمتر هم می شود.

ملاحظات خاص

به طور کلی، افراد مسن هم مانند جوانان
ورزش می کنند، اما برخی قسمت ها در افراد سالخورده ضعیف تر از جوانان است و نیاز به کار کردن بیشتری دارد. یکی از این قسمت ها، انعطاف پذیری گردن است، که باعث می شود بتوانید حین دوچرخه سواری یا رانندگی پشت سر خود را ببینید. مورد دیگر قدرت و نیروی گرفتن است که توسط آن می توانید در بطری ها را باز کنید یا اشیاء سنگین را بلند کنید. ورزش به شما کمک می کند همیشه بتوانید مستقل زندگی کنید و برای انجام کارهایتان به کسی محتاج نشوید.

تاثیر
ورزش بر تعادل

ورزش مداوم قدرت تعادل را در افراد میانسال که مبتلا به ورم مفاصل یا زانو درد هستند تقویت می کند. بر طبق تحقیقات انجام گرفته، هم تمرینات ایروبیک و هم بدنسازی، هر دو به تقویت تعادل
بدن کمک می کند.

تمرینات تعادلیافتادن می تواند مسئله خطرناکی برای افراد میانسال و ساخورده به شمار رود، و ترس از افتادن باعث می شود افراد فعالیت های خود را محدود کنند. تمرینات بدنسازی و قدرتی می تواند از افتادن شما جلوگیری کند. یوگا نیز می تواند قدرت تعادل شما را ارتقاء بخشد و همچنین تمرینات خاص تعادلی وجود دارد که بااستفاده از توپ های ورزشی انجام می گیرد.

تمرین بیشتر برای لاغر شدن

فقط حفظ تناسب اندام برای جلوگیری از اضافه وزن دوران پیری و میانسالی کافی نیست، اما ارتقاء تناسب اندام می تواند اینکار را انجام دهد. در تحقیقات انجام گرفته نشان داده شده که اضافه کردن یک دقیقه به تمرینات تردمیل حین ورزش، اضافه شدن وزن را تا نیم کیلو کاهش می دهد.

فواید اجتماعی

برای بسیاری از افراد، شبکه اجتماعی آنها تا حد زیادی به وضع سلامت آنها مربوط است.
ورزش کردن در جمع می تواند شبکه اجتماعی آنها را تقویت کرده و این مسئله به طور ویژه برای افراد بازنشسته که نسبت به قبل ارتباط اجتماعی چندانی ندارند، فواید بسیاری دارد.

تقویت قدرت تمرکز

سه بار در هفته پیاده روی 45 دقیقه ای، جربان اکسیژن را در ریه های شما تقویت می کند، و به این ترتیب قدرت تمرکز و زمان واکنش دهی شما را تقویت می کند.پروتئین بیشتر

ورزشکاران مسن نسبت به میزان تعریف شده به مقدار 35 گرم به ازای هر نیم کیلو از وزن بدن، به %50 پروتئین بیشتر نیاز دارند. به طور کلی، با بالا رفتن سن نیاز
بدن به پروتئین نیز افزایش می یابد و این مسئله برای آنها که ورزش می کنند اهمیت بیشتری پیدا می کند.

ورزش جدید بهتر است

سنتان هرچقدر که باشد، فوایدی که از
ورزش می گیرید، به ادامه دادن آن ورزش بستگی دارد. حقیقت این است که افرادیکه در میانسالی شروع به ورزش می کنند، نسبت به آنهایی که در جوانی ورزشکار بوده اما دست از آن کشیده اند، سلامت تر هستند.

اول قدرت

اگر
ورزش نکنید و شغلتان طوری باشد که نیاز به کار فیزیکی و جسمی زیادی داشته باشد، ممکن است با بالا رفتن سن، قدرت بدنیتان نیز کاهش یابد. اگر می خواهید ورزش کنید، بهتر است قبل از شروع یک برنامه ورزشی ایروبیک، به تمرینات بدنسازی بپردازید.

برای بالا رفتن طول عمرتان، راه بروید

افراد میانسالی که کمتر از یک مایل در روز راه می روند، نسبت به آنهایی که بیش از دو مایل در روز پیاده روی می کنند، تا دو مرتبه بیشتر در معرض مرگ قرار دارند. هرچه بیشتر راه بروید، طول عمرتان هم بیشتر خواهد شد پس از همین امروز یک برنامه پیاده روی خوب برای خودتان بریزید.

آسیب های گرمایی در افراد سالخورده

ورزشکاران مسن به خاطر پایین بودن تواناییشان در تنظیم دمای
بدن و احساس تشنگی و همچنین تاثیر برخی داروها، بیشتر در معرض آسیب های ناشی از گرما حین ورزش قرار دارند. ورزش می تواند به تنظیم دمای بدن کمک کند اما هنوز هم ممکن است حین ورزش دچار مشکل شوید. بهتر است درمورد آسیب های ناشی از گرمازدگی خود با یک متخصص ورزشی مشاوره کنید.

تای چای Tai Chai برای تعادل

تای چای از محبوبیت زیادی بین افراد مسن و سالخورده برخوردار است. این تمرینات توسط همه افراد می تواند انجام گیرد و به کنترل فشار
خون و همچنین تقویت قدرت انعطاف پذیری و تعادل بدن کمک می کند. این تمرینات به افراد مسن کمک می کند تا با حفظ تعادل بدن خود کمتر بیفتند.

وفق پذیری با تمرینات ایروبیک

هیچوقت برای شروع تمرینات ایروبیک دیر نیست، اما اگر سن و سالی از شما گذشته است، بهتر است که تمرینات خود را آرام تر شروع کنید. افراد زیادی هستند که در 70 و 80 سالگی هم دونده ماراتن هستند و این
ورزش را از 60 سالگی شروع کرده اند. البته برای فایده بردن از فواید ورزش های ایروبیک و هوازی مثل کنترل وزن بدن، پایین آمدن فشارخون، و از این قبیل، حتماً لازم نیست که دونده ماراتن باشید. مسئله مهم این است که ورزشی را انتخاب کنید که به آن علاقه مندید و آن را دنبال کنید.

تکرار و تناوب تمریناتبرخی تحقیقات نشان میدهد که ورزشکاران بالای 60 سال با استفاده از وزنه ها یکبار در هفته هم می توانند از این ورزش ها فایده ببرند. اما هم برای بدن و هم ذهن ما یادگیری این تمرینات به چنین برنامه ای دشوار است. ممکن است بتوانید با یک جلسه تمرین در هقته تناسب اندامتان را حفظ کنید، اما برای ارتقاء آن بهتر است تمرینات خود را به دو یا سه جلسه در هفته برسانید.

از دست رفتن عضلات

همانطور که همه جا خوانده و شنیده اید، با بالا رفتن سن حجم عضلانی شما از بین می رود اما می توانید با تمرینات بدنسازی روند تحلیل رفتن عضلات را کاهش دهید. حتی برحسب سابقه ورزشیتان و شدت تمریناتتان می توانید عضله سازی هم بکنید. حفظ حجم عضلانی
بدن به همراه حفظ قدرت بدنی برای انجام فعالیت های روزانه خواهد بود.

فواید شناخت

طبق تحقیقات انجام گرفته، ورزشکاران مسن قدرت شناخت بیشتری نسبت به همسالان خود که
ورزش نمی کنند دارند. ورزش، به ویژه ورزش های ایروبیک، به حفظ و تقویت دقت و قدرت ذهنی کمک می کند.

فواید
ورزش بر تناسب اندام

ظرفیت هوازی، بالا رفتن ضربان قلب، و زمان ریکاوری همه با بالا رفتن سن تحلیل می رود. روند این تحلیل رفتن را می توان با تمرینات
ورزشی کندتر کرد. حفظ تناسب اندام افراد در این سنین می تواند بر کیفیت زندگی آنها نیز تاثیرگذار باشد.

قدرت و عضلات

تحقیقات انجام گرفته بر پیری و
ورزش نشان میدهد که افرادیکه در 90 سالگی خود به سر می برند، می توانند با تمرینات بدنسازی قدرت و حجم عضلانی خود را تقویت کنند. البته لازم نیست تا 90 سالگی صبر کنید و بعد تمرینات خود را شروع کنید. هرچه زودتر دست به کار شوید برایتان بهتر است.

جلوگیری از پیری بدون قرص و مکمل

گفته می شود که بسیاری از مکمل های
غذایی به جلوگیری از پیری کمک می کنند چون سطح هورمون هایی که مربوط به بالا رفتن سن می باشد را کاهش می دهند. این مکمل ها ممکن است موثر باشند، ممکن هم هست که هیچ تاثیری نداشته باشند. بدون مشورت با پرشکتان یه هسچ عنوان مصرف هیچ مکملی را شروع نکنید. به جای آن می توانید ورزش را امتحان کنید که به شما کمک می کند مقدار هورمون رشد و تستوسترون در شما افزایش یابد. از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه تر خواهد بود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم بهمن 1387ساعت 13:42  توسط کامبیز عباسی دزفولی  | 

زيبايي پاها با ورزش

 

عده ای از خانم ها پاهای زیبایی دارند که به نظر می رسد می توانند کیلومترها با آن راه بروند. اما برای بسیاری از آنها شکل دادن به پایین تنه کار نسبتا دشواری است. خودتان را آماده کنید زیرا می خواهیم به شما تمریناتی را یاد بدهیم که نیاز به هیچ گونه وسایل جانبی ندارد و می توانید آنرا به راحتی در هر کجا انجام دهید. این حرکت بر روی تمام قسمت های بدن از شکم به پایین تاثیر می گذارد و اگر بین ست ها استراحت نکنید به راحتی می توانید مقادیر فراوانی از کالری بدن خود را بسوزانید.


دو به سمت جلو
با پای راست خود یک قدم بزرگ به سمت جلو بردارید. فاصله بین پاهای شما تقریبا باید به اندازه طول پاهایتان باشید. پاشنه پای چپ را از روی زمین بلند کنید و دست های خود را در اطراف
بدن تاب دهید درست مثل اینکه در حال دویدن هستید. هر دو زانو را تا زاویه 90 درجه خم کنید و کمر را نیز راست نگه دارید.

این حرکت را برای 20 مرتبه تکرارا کنید.

سپس، در همان حالت اولیه، به تاب دادن دست ها ادامه دهید، پای چپ را از زمین بلند کنید و به سمت سینه خود بیاورید . دوباره آنرا به حالت اول بازگردانید (نوک انگشتان پا با زمین تماس برقرار کنند، زانو هم 90 درجه خم شود)

این حرکت را نیز 20 مرتبه تکرار کنید.

به حالت اولیه باز گردید ( پاها باز، پاشنه پای چپ از روی زمین بلند شده باشد) هر دو پا را به اندازه 90 درجه خم کنید و به آرامی تا 20 بشمرید.

این حرکت را برای پای مخالف نیز انجام دهید.

خم شدن
صاف بایستید و دستان خود را نیز به عرض شانه ها باز کنید. ابتدا انگشتان خود را بر روی زمین و پشت ساق پای چپ قرار دهید. عضلات باسن را به سمت جلو متمایل نمایید. هر دو زانو را به حالت تعظیم خم کنید و سپس هر دو پا را صاف نمایید. این حرکت را 20 مرتبه انجام دهید.

خود را در موقعیتی که در بالا توضیح دادیم قرار دهید (انگشتان پای راست در پشت ساق پای چپ) هر دو پا را به حالت تعظیم خم کنید و در حین بلند شدن زانوی سمت راست خود را به کنار بیاورید و بلند کنید (تا مرز باسن بالا آورید) دوباره همان حالت تعظیم را به خود بگیرید و پای بلند شده را در همان حال اولیه قرارا دهید. این حرکت را نیز 20 مرتبه تکرارا کنید.

در همان حالیت اولیه خم شدن بایستید و زمانی که خم شدید 20 شماره به آهستگی بشمارید.

کلیه مراحل را برای پای مخالف نیز تکرارا کنید.

لغزیدن بر روی دیوار
طوری باستید که باسن و پشت شما به طرف دیوار باشد. پاها باید به آرامی در مقابل شما قرار بگیرند. آنها را به عرض باسن خود باز نمایید. دست های خود را بر روی باسن خود بگذارید و به آرامی بنشینید و کمر خود را روی سطح دیوار بلغزانید تا زمانیکه رانها با سطح زمین موازی شوند. باسن خود را در حین بلند شدن بفشارید. مجددا بنشینید و بلند شوید. این حرکت را 15 مرتبه تکرار کنید و سپس به حالت ایستاده بازگردید. کمی استراحت کنید و سپس این حرکت را بسته به برنامه
ورزشی خود تکرار کنید. نکته: ران های خود را از خط موازی پایین تر نبرید ( زانوهایتان نباید بالاتر از ران ها قرار بگیرند) همچنین باید مراقب باشید که زانو ها جلوتر از انگشتان پا نباشند. اگر چنین بود باید چند قدم به دیوار نزدیکتر شوید تا چنیین حالتی پیش نیاید.

اسکات
بایستید به طوریکه انگشتان پایتان با هم زاویه 45 درجه درست کنند (زانوها نیز باید در راستای کف پا قرار بگیرند) دستان خود را بر روی ران ها بگذارید. کمر خود را راست نگه دارید و هر دو زانو را خم کنید. و کم کم بنشینید بطوریکه ران ها با سطح زمین موازی شوند. زمانی که کاملا بر روی سطح زمین قرار گرفتید پاشنه های پای خود را از روی زمین بلند کنید و به این کار ادامه دهید تا اینکه در حالت ایستاده قرار بگیرید. پاشنه ها را مجددا بر روی سطح زمین قرارا دهید. این کار را برای 2 تا 3 ست 20 مرتبه ای تکرار کنید.

حرکات جانبی به منظور دور شدن از محور
بدن
یک پله، چهار پایه و یا سکویی را پیدا کنید که بلندی آن 12 تا 18 اینچ باشد. (بلندی آن باید در حدی باشد که اگر پای خود را بر روی آن قرارا دادید زانوها از ران ها بالاتر قرار نگیرد.) از پهلو بر روی پله بایستید بطوریکه سمت راست بدنتان نزدیک به آن قرار داشته باشد. پای خود را بر روی پله بگذارید. کل وزن
بدن را بر روی پای راست بیندازید، راست بایستید و همزمان پای چپ خود را از روی زمین بلند کنید و به پهلو ببرید. تا آنجا که می توانید آنرا بکشید و قبل از اینکه دو مرتبه به حالت اولیه بازگردید پا را برای مدت زمانی در همین وضعیت نگه دارید. این حرکت را نیز می بایست در 2 تا 3 ست 15 مرتبه ای برای هر یک از پاها تکرارا کنید.

پله
هر دو پای خود را در روی پله قرار داده و بایستید. پای راست خود را آزاد کنید، به آرامی زانوی سمت چپ را خم کنید، انگشت شست پای راست خود را با سطح زمین تماس دهید اما اینطور نباشد که تمام وزن
بدن خود را بر روی آن بیندازید. (فکر کنید که می خواهید انگشت خود را برای تست کردن گرمای آب در آن فروببرید) زانو را صاف کنید و پای راست را نیز مجددا بر روی پله قرار دهید. این حرکت را برای 2 تا 3 ست 15 تایی تکرارا کنید. اثر این حرکت بر روی عضلات پایی که وزنی بر روی آن نیست، به وضوح احساس خواهد شد.
+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم بهمن 1387ساعت 13:36  توسط کامبیز عباسی دزفولی  | 

10 تمرين ساده ورزشي


۱ - پله نوردي


همان فایده ای را که از انجام تمرین استپ ایروبیک در باشگاه می برید را می توانید در خانه به دست آورید. اگر در خانه تان راه پله دارید، می توانید با بالا و پایین رفتن از آنها ورزشی بسیار عالی انجام دهید. برای شروع، در پایین راه پله بایستید، و به مدت یک دقیقه در جا راه بروید تا کمی عضلات پاهایتان گرم شود. بعد، روی پله اول قدم بگذارید و برگردید. این حرکت را روی پله اول فقط 10 مرتبه تکرار کنید. باز به مدت 15 ثانیه درجا راه بروید. سپس، دو پله اول را بالا رفته و برگردید، بعد یک پله بالا رفته و باز برگردید. این حرکت را نیز 10 مرتبه تکرار کنید. سپس سه پله بالا رفته، برگردید، بعد دو پله بالا رفته و برگردید و دوباره یک پله بالا رفته و برگردید. این حرکت را نیز 10 مرتبه تکرار کنید. این الگو را تا 10 پله ادامه دهید. پس از پایان تمرین مطمئناً حس سوزش را در پاهایتان احساس خواهید کرد. بالا رفتن بیشتر از 10 پله را توصیه نمی کنیم چون برگشتن و پایین آمدن از آن کمی خطرناک می شود. اگر احساس سرگیجه کردید، کمی آرامتر شروع کنید. چند مدت روی سه پله کار کنید و کم کم که استقامتتان بالاتر رفت، تعداد پله ها را افزایش دهید.

2. لگد با کاناپه

می توانید با استفاده از کاناپه بعنوان یک تکه تجهیزات ورزشی، روی عضلات ران و باسن خود کار کنید. سر پا بایستید، طوریکه یکی از دسته های کاناپه روبه رویتان باشد. به جلو خم شوید، وزنتان را روی دسته کاناپه بیندازید. سرتان را پایین نگه دارید تا به عضلات گردنتان فشار وارد نشود. با پای راستتان به سمت عقب کیک یا لگد بزنید، به صورتیکه کف پایتان با سقف موازی شود و بعد دوباره آنرا پایین بیاورید. اگر حرکت را درست انجام دهید باید در عضلات باسن و ران احساس سوزش کنید. 15 تکرار برای هر کدام از پاها انجام دهید.3. بلند کردن سبد رخت چرکها

یک سبد رخت چرک پر از لباس همیشه هم لازم نیست شما را یاد کارهای پر زحمت خانه بیندازد. سبد را در دست گرفته و بالای سر ببرید و همانجا بالا و پایینش کنید. برای هر بالا بردن حداقل 3 تکرار انجام دهید. اگر وزن آن برایتان خیلی سنگین است، می توانید کمی از لباسهای درون آن را بیرون بیاورید. این
ورزش روی عضلات سرشانه، بازو و زیر بغل کار می کند. این حرکت را به صورتی دیگر هم می توانید انجام دهید و آن این است که روی زمین دراز بکشید و سبد را از روی سینه بالا و پایین کنید.

4. ویدئوهای
ورزشیفیلم های ویدئویی
ورزشی بسیار خوبی در بازار وجود دارد که می تواند کمک بسیار خوبی برای تناسب اندام شما باشد. در این نوارهای ویدئویی، حرکات و تمرینات بسیار خوبی برای کار کردن روی عضلات بازو، شکم، رانها و باسن با نمایش طریقه انجام دادن آنها آورده شده است. بد نیست سری هم به فروشگاه فیلم های ورزشی بزنید.

5. آگهی های بازرگانی

اگر عادت دارید همیشه جلوی تلویزیون بنشینید و حتی غذاهایتان را هم جلو تلویزیون میل می کنید، این تمرین دقیقاً برای شما مفید است. حین تماشای تلویزیون می توانید با استفاده از وزنه های 2 تا 5 کیلویی حرکت جلو بازو انجام دهید. وقتی پیام های بازرگانی شروع می شود، از جایتان بلند شوید تا کمی تمرین شدتی انجام دهید. چند تا بشین پاشو بزنید، شنا بزنید، دراز نشست بروید و بالاخره ضربان قلبتان را بالا ببرید. وقتی برنامه دوباره شروع شد، به سراغ تمرین سبک نشسته تان (مثلاً جلو بازو) بروید. این چرخه را در طول تماشای تلویزیون ادامه دهید.

6. دراز نشست ترکیبی

برای کار کردن روی عضلات شکمتان لازم نیست حتماً در باشگاه
ورزشی اسم نویسی کنید یا مربی خصوصی داشته باشید. برنامه درازنشست را خیلی راحت حتی میتوانید در سالن نشیمن خانه تان انجام دهید. اگر در درازنشست با درد گردن مشکل دارید، برای شما دستگاه های درازنشست نشسته بهتر است چون به گردن شما آسیبی نمی رساند. اگر درازنشست را درست انجام دهید، عضلات گردنتان نباید کشیده شود اما خیلی از افراد نمی توانند این حرکت را درست انجام دهند تا به گردنشان آسیب نرسد. به همین دلیل بهتر است آرام آرام شروع کنید. پس برای بالا آمدن تا 5 بشمرید و برای پایین رفتن هم همینطور. 5 تکرار با همین شیوه انجام دهید. با همین تعداد تکرارهای کم هم سوزش را در عضلات شکمتان احساس خواهید کرد. سپس سه ست 15 تکراره با سرعت متوسط درازنشست بزنید. بعد از اتمام درازنشست معمولی، درازنشست چرخشی را برای هر طرف انجام دهید به این صورت که وقتی بالا می آیید آرنج هر دست (مثلاً اگر برای سمت راست درازنشست می زنید، آرنج دست راست) به زانوی مخالف خود بخورد.

7. پرس صندلی چرخدار

اگر در خانه صندلی چرخدار برای میز کامپیوتر دارید، می توانید چند حرکت دست و بازو را وقتی پشت میزتان نشسته اید انجام دهید. درحالیکه روی صندلی خود نشسته اید، دو لبه میز را با دست نگه دارید، و با استفاده از عضلات بازو سعی کنید خودتان را به سمت میز بکشید و بعد دوباره خودتان را به عقب هل دهید. این حرکت روی عضلات جلوبازویتان کار می کند.

8. مارش حین ظرف شستن

زندگی خیلی پرمشغله است، به همین دلیل اگر وقت ندارید می توانید چند کار را همزمان انجام دهید. مثلاً وقتی جلوی ظرفشویی ایستاده اید و ظرف می شویید، میتوانید در جا مارش بزنید. همینطور می توانید تمرین ساق هم انجام دهید. فقط کافی است روی پنجه پا خودتان را بالا و پایین بکشید.

9. وقت تردمیل

اگر توانایی مالی داشته باشید و بتوانید حداقل یک تکه تجهیزات
ورزشی برای خانه خریداری کنید، این وسیله حتماً باید تردمیل باشد. راه رفتن و دویدن روی تردمیل، تمرین قلبی عروقی و هوازی بسیار عالی برای شما خواهد بود. حداقل روزی سی دقیقه روی تردمیل کار کنید. می توانید شیب ها و سرعت های مختلف را امتحان کنید.
+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم بهمن 1387ساعت 13:33  توسط کامبیز عباسی دزفولی  | 

افراد لاغر هم به ورزش نیاز دارند .

افراد لاغر هم به ورزش نياز دارند .

 افراد لاغر ورزش را کنار نگذارند !
محققان معتقدند افراد لاغر نباید
ورزش را کنار بگذارند چون ممکن است در داخل بدن آنها چربی به شکل توده دور ارگانهای بدن را گرفته باشد.
محققان انگلیسی در لندن اعلام کردند اینکه
بدن فرد چقدر چاق به نظر برسد و چربی داشته داشته باشد دلیل آن نیست که ارگانهای داخلی بدنش همانقدر حاوی چربی باشند.
آنها همچنین اعلام کردند افرادی که هیکل ظاهری خود را با رژیم گرفتن متناسب نشان میدهند و
ورزش نمیکنند ممکن است به اندازه افراد چاق، چربی دور ارگانهای داخلی آنها از جمله قلبشان را گرفته باشد.
این محققان از سال 1994 تا کنون روی بیش از 800 نفر این مطالعات را انجام داده اند که چربی داخل
بدن آنها را اندازه گیری کنند.آنها پس از این تحقیق ترس خود را از این موضوع اعلام کردند که افراد لاغر با تصور اینکه در بدنشان چربی وجود ندارد، ورزش را کنار بگذارند و متوجه نشوند که در داخل بدن آنها چربی یه شکل توده دور ارگانهای بدن را گرفته است.
این تحقیق که نام آن((در خارج لاغر و در داخل چاق))میباشد بیشترین شگفتی را در مورد افرادی به نمایش گذاشته است که بسیار لاغرند اما از داخل چربی زیادی در
بدن دارند.
+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم بهمن 1387ساعت 13:26  توسط کامبیز عباسی دزفولی  | 

نیت کنید و فال خود را بگیرید .. به نام حضرت حافظ
+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم بهمن 1387ساعت 22:17  توسط کامبیز عباسی دزفولی  | 

بهار-بيست دات كام   تصاوير زيبا سازی وبلاگ    www.bahar-20.com
+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم بهمن 1387ساعت 22:3  توسط کامبیز عباسی دزفولی  | 

حدود نيمي از آسيب ها در فوتبال آسيب اندام تحتاني است . ( زانو به تنهايي ۳۶% موارد را تشكيل مي دهد ) . اندام فوقاني ۳۰% آسيب ها و ستون فقرات و احشاء باقي موارد را تشكيل مي دهند .

 اگر بخواهيم اختصاصي تر و بر حسب نوع آسيب اين طبقه بندي را انجام دهيم به شرح زير خواهد بود .

كشيدگي ۴۰%

كوفتگي ها ۲۵%

در رفتگي ها ۱۵%

شكستگي ها ۱۰%

ضربه هاي خفيف ۵%

و ساير موارد ۵%

 فردي كه در ارتباط با مراقبت از ورزشكاران است ، لازم است ماهيت و شدت اين آسيب ها را بشناسد و با تشخيص ،‌درمان و توان بخشي آنها آشنا باشد . همچنين تدابير براي ئيشگيري كننده يا كاهش دهنده اثرات ناتوان كننده صدمات در ورزش هاي تماسي اهميت به سزا دارد .

در اين نوشتار با آسيب هاي شايع در فوتبال و ساير ورزش هاي تماسي كه سرعت و شدت بالا دارند آشنا مي شويم .

صدمات مغزي

صدمات مغزي در ورزش هاي تماسي از علل ناتواني و مرگ به شمار مي رود . صدمات مغزي به عنوان علت منتهي به مرگ در زمين بازي شناخته شده است . آمار نشانگر ثابت ماندن ميزان مرگ در محدوده ۱۰-۵ مرگ در سال است كه معادل نسبت خطري برابر ۶۵% به ازاي هر ۱۰۰۰۰۰ بازيكن است .

آسيب هاي ناحيه اي مغز : شامل خونريزي هاي مغزي ، كوفتگي مغز و خونريزي هاي زير سخت شامه و بين سخت شامه و استخوان جمجمه مي باشد . هماتوم داخل مغز و كوفتگي مغز معمولا باعث سردردهاي دائم و دوره هايي از گيجي و فراموشي مي شوند . اين صدمات نياز به CT اسكن و ارزيابي دقيق عصبي دارند .

يكي از وخيم ترين صدمات مغزي ، خونريزي و تشكيل هماتوم در فضاي بين سخت شامه و استخوان جمجمه است . اين خونريزي به دنبال آسيب شريان هاي ممنژ‍ و در ضربات وارده به گيجگاه رخ مي دهد . در ابتداي آسيب ممكن است حال عمومي مصدوم خوب باشد و احياناً به جز سردرد مختصر علامت ديگري نداشته باشد . اما سريعا وضعيت دماغي مختل مي شود ، مردمك ها تغيير مي كنند و كوما و مرگ حادث مي شود . بنابراين در مواجهه با اين صدمات نهايت دقت بايد اعمال گردد .

صدمات جدي مغزي با بيهوشي آني و طولاني ( بيش از ۵-۳ دقيقه ) همراهند . پس از به هوش آمدن ممكن است مصدوم دوباره بيهوش گردد . اين حالت اغلب در هماتوم هاي زير سخت شامه و بين سخت شامه و استخوان جمجمه ديده مي شود . در اين موارد بايد احتمال آسيب ستون مهره ها و بي ثباتي آن را نيز در نظر داشت .

در صورت بروز صدمات جدي مراقبت هاي پزشكي اور‍‍ژانس و ارزيابي هاي تشخيصي كامل بايد صورت گيرد . ورزشكاراني كه صدمات متوسط تا شيدد مغزي ديده اند اجازه ادامه بازي هاي رقابتي را ندارند .

صدمات گردن

آسيب هاي گردن طيف وسيعي از صدمات كششي ريشه هاي اعصاب تا در رفتگي و ( شكستگي را در بر مي گيرد . طي يك دوره ۱۱ ساله ، ۱۱۶ مورد آسيب دائم نخاع گردني در فوتباليست ها گزارش شده است كه عمده آنها در مدارس عالي فوتبال رخ داده است . هنوز هم در هر سال ۱۵-۳ مورد آسيب دائم نخاع در فوتبال رخ مي دهد . اغلب اين آسيب ها حاصل نيروي محوري طولي وارد شده بر گردني است كه اندكي خم شده است و به دنبال تماس توپ با سر حادث مي شود .

در هر ورزشكار بيهوش بايد احتمال آسيب گردن را در نظر داشت . توجه به بي حركتي گردن وحضور حداقل ۳ نفر براي جابه جايي مصدوم لازم است . آمادگي براي انجام تمام مراحل عمليات احياء بايد وجود داشته باشد .

درد در ناحيه گردن با يا بدون يافته هاي عصبي نيازمند انتقال به مركز پزشكي جهت ارزيابي هاي دقيق تشخيصي است . در تمامي لحظات هدف نهايي حفظ نخاع از آسيب بيشتر بايد باشد .

كشيدگي و رگ به رگ شدن گردن در ورزش هاي تماسي شايع است . تشخيص اين حالت بر مبناي رد ساير علل ، معاينه عصبي طبيعي و بررسي راديولوژيك طبيعي است . درمان شامل استفاده از گردن بند و داروهاي ضدالتهاب است . هر ورزشكاري كه دامنه كامل حركات گردن را نداشته باشد از ورزش هاي تماسي منع مي گردد .

آسيب شايع ديگر حاصل اصابت به زمين از ناحيه حدفاصل شانه و گردن به گونه اي است كه شانه از يك سو و گردن از سوي ديگر تحت فشار قرار گيرند . درد شديد سوزشي ممكن است همراه با مورمور شدن و بي حسي بازو باشد . اين احساس كوتاه مدت است و گردن به راحتي حركت مي كند . اگر ورزشكار قادر به كشش كامل و متقارن دست ها و حركات كامل گردن بدون درد شد مي تواند به بازي باز گردد . تكرار صدمات مشابه ، علايم عصبي ماندگار و علايم دو طرفه نياز به بررسي تشخيصي بيشتر قبل از برگرداندن ورزشكار به بازي دارد .

رعايت چند نكته در پيشگيري از صدمات نخاع گردني در ورزش هاي تماسي حائز اهميت است . همه مربيان ، پرسنل و كادر پزشكي بايد استفاده از سر را در حركت ورزشي منع نمايند . وسايل ايمني بايد كاملا متناسب و اندازه باشد و در نوجوانان متناسب با رشد آنها از وسايل جديد و به اندازه بايد استفاده شود . بر تمرينات وضعيتي براي تقويت عضلات گردن بايد تاكيد گردد . صدمات وارده به گردن نياز به بررسي فوري دارند و تدابير لازم براي جلوگيري از حركت گردن و آسيب بيشتر در حين انتقال ورزشكار به مراكز پزشکي بايد صورت گيرد .

صدمات پشت

صدمات پشت در ورزش هاي تماسي عمدتا در ناحيه كمر ايجاد مي شوند . اين آسيب ها بيشتر شامل رگ به رگ شدن و كشيدگي عضلات است ولي آسيب هاي استخواني و ديسك نيز ديده مي شود . رگ به رگ شدن و كشيدگي پشت به دنبال پيچش و خم شدن در كمر ايجاد مي شود .

درد در ناحيه كمر متمركز است و علائم انتشار درد به ديگر نواحي وجود ندارد . براي رد كردن احتمال آسيب استخواني عكسبرداري لازم است .

التهاب حاد را را با استفاده از يخ و استراحت تسكين مي دهند . توان بخشي انجام مي گيرد و بازگشت به حالت طبيعي ۱۰ روز تا ۳ هفته به طول مي انجامد .

كمردرد كه همراه با درد سياتيك يا دردهاي انتشاري ديگر باشد ،‌در ابتدا به شيوه اي مشابه درمان مي شود . درصورت باقي ماندن علايم بدون ضعف ، اقدامات تشخيصي نظير MRI يا CT اسكن براي بررسي ضايعه ديسك بايد صورت گيرد . درصورت نارسايي درمان اوليه و وجود ديسك ممكن است درمان ديگر نظير تزريق موضعي يا جراحي لازم شود .

كمردردي كه با خم شدن به پشت بدتر مي شود مي تواند نشانه اي از شكستگي كمان مهره باشد . تشخيص با راديوگرافي و اسكن داده مي شود . درمان شامل محدوديت فعاليت ، تمرينات انعطاف پذيري و كششي و استفاده از كرست كمري – پشتي مي باشد .

 شكستگي بدون علامت منعي براي فعاليت ورزشي نيست . شكستگي پيشرونده يا علامت دار ممكن است علائم فشار به ريشه عصبي را ايجاد كند و نياز به مداخله جراحي پيدا كند .

اندام فوقاني

كمربند شانه اي

شايع ترين صدمات كمربند شانه اي در ورزش هاي تماسي ، شكستگي  استخوان ترقوه و دررفتگي شانه مي باشد .

شايع ترين استخواني كه در كمربند شانه اي در اين ورزش ها دچار شكستگي مي شود ترقوه است كه در ورزشكاران نوجوان در اثر ضربه مستقيم به ترقوه ايجاد مي شود . معمولا ثلث مياني ترقوه مي شكند و تورم و تغيير شكل واضح پيدا مي شود . شكستگي با عكسبرداري تاييد مي شود . درمان ، باندا‍ژ به شكل هشت لاتين ( ۸ ) براي عقب نگه داشتن شانه ها و استفاده از باند آويزان كننده دست براي راحتي بيشتر است .

بازگشت به ورزش پس از ۸ هفته در صورت فقدان علائم باليني و جوش خوردن شكستگي بر اساس شواهد راديولو‍‍ژيك صورت مي گيرد . توان بخشي و حركات كششي شانه پيش از بازگشت ورزش بايد انجام گيرد .

در اثر افتادن روي شانه يا اصابت دو بازيكن ، اگر در وضعيتي كه بازو در كنار بدن است نيرويي به نوك شانه وارد شود جداشدگي يا كشيدگي مفصل شانه رخ مي دهد . آسيب از كشيدگي ليگاماني تا پارگي كامل آن متغير است . حساسيت موضعي روي شانه وجود دارد . ضايعه در عكس راديولوژيك تشخيص داده مي شود . درمان شامل استراحت ، استفاده از يخ و آتل در موارد كشيدگي ليگامان است .  در پارگي ها بر حسب مورد جراحي يا آتل گذاري صورت مي گيرد . بازگشت به ورزش نيازمند دامنه كامل حركات و كشش است . محافظت شانه با باندا‍ژ مفيد خواهد بود . عارضه تاءخيري اين آسيب مي تواند ورم مفصل باشد .

فوتبال يكي از علل شايع دررفتگي شانه است . فرد مصدوم درد حاد و محدوديت حركت دارد و كناره شانه صاف به نظر مي رسد . براي تشخيص ؛ معاينه دقيق و عكسبرداري لازم است . درمان اين آسيب جا انداختن آن توسط پزشك با تجربه است . شايع ترين عارضه آن ، دررفتگي مجدد است و تا ۸۵% بيماران زير ۳۰ سال گزارش شده است .

آرنج

دررفتگي آرنج به دنبال نيروي بازكننده و فشارنده شايع است . اين آسيب در اولين فرصت به ملايمت و با دقت به وضعيت عروقي عصبي اندام جا انداخته مي شود. پس از جااندازي عكس راديولوژيك جهت حصول اطمينان لازم است . بازگشت به ورزش با استفاده از آتل محافظ ظرف ۳ تا ۶ هفته برحسب دامنه حركات و كشش صورت مي گيرد .

دست و مچ

صدمات مچ و دست شامل كشيدگي ليگامان ها ، دررفتگي ، شكستگي استخوان هاي مچ و انتهاي ساعد است . با بررسي دقيق حساسيت دامنه حركت و وضعيت عروق و اعصاب تشخيص داده مي شود .عكسبرداري ضروري است . درمان برحسب نيازفردي است و بازگشت به تمرينات از الگوي دقيقي تبعيت نمي كند . شكستگي انتهاي استخوان هاي ساعد ممكن است به ۳ ماه التيام پيش از بازگشت به فعاليت نياز داشته باشد . شكستگي هاي كف دست اگر چرخش نامناسب يا كوتاهي استخوان ها ايجاد نشده باشد ، بدون جراحي درمان مي شوند . وقتي با معاينه و بررسي راديولوژيك التيام مورد نظر به ورزش را مي دهند . شكستگي انگشتان در اثر نيروهاي پيچشي ، له كننده و خم كننده ايجاد مي شوند . جااندازي و آتل بندي براي بسياري از اين صدمات مفيد است و اجازه برگشت زودتر ورزشكار را به بازي مي دهد .

براي صدمات ثابت و صدمات با التيام بستن انگشتان به هم اجازه حركات كنترل شده را مي دهد .

شستن دست به لحاظ موقعيت خود در معرض خطر مي باشد . آسيب ليگاماني مفاصل آن شايع است . پارگي نسبي ليگامان به ۶-۳ هفته بي حركتي در آتل و بانداژ پس از آن نياز دارد . پارگي هاي كامل نياز به ترميم جراحي دارد . دررفتگي انگشتان دست متعاقب صدمات بازكننده يا خم كننده رخ مي دهد . جا اندازي به دقت صورت مي گيرد و يك دوره بي حركتي اعمال مي شود .

اندام تحتاني

لگن لبه هاي استخواني لگن در ورزش هاي تماسي بسيار مستعد آسيب هستند . آسيب مي تواند به صورت كوفتگي يا كنده شدن اتصالات عضلات شكمي به استخوان باشد . براي افتراق اين دو حالت شرح حال و معاينه دقيق لازم است . كوفتگي به دنبال ضربه مستقيم حادث شده و به درمان علامتي ( يخ و پد ) نيازمند است .

كنده شدن اتصال عضلات ، نتيجه انقباض عضلات شكم با تنه رانده شده به سمت مخالف است . مصدوم به خاطر درد نمي تواند تنه را كاملا راست نگه دارد . كنده شدن كامل عضلات نياز به جراحي دارد اما اغلب موارد كامل نيست و به درمان هاي موضعي با يخ كمپرس پاسخ مي دهد . بانداژ تنه كه حركات را در ناحيه مصدوم محدود مي كند ، تمرينات كششي ملايم به اضافه پد محافظت كننده بازگشت به ورزش را تسهيل مي كند .

در ورزشكاران نوجوان ممكن است ناحيه اپي فيز استخوان ران بلغزد . چنين حالتي يك وضعيت وخيم است كه لازم است در هر ورزشكار نوجواني كه لنگش و درد در لگن يا حتي زانو دارد در نظر گرفته شود .

 ران

عليرغم استفاده از پد محافظتي كوفتگي عضله چهارسر راني يك آسيب مهم در ورزش هاي تماسي است . ورزشكار اغلب به بازي ادامه مي دهد و آسيب اوليه را بي اهميت مي انگارد . با ادامه خونريزي به داخل ران عضلات سفت ، متورم و با حركت دردناك مي شوند .

سندرم كمپارتمنت مي تواند به وجود آيد و بايد حتما با معاينه دقيق رد شود . در صورتي كه تنها كوفتگي عضله چهارسرراني وجود داشته باشد . اقدامات لازم براي كاهش خونريزي استفاده از باندكشي بي حركت كردن و يخ خواهد بود . در اولين فرصت توان بخشي صورت مي گيرد .

براي پرهيز از صدمه بيشتر به عضله در حال بهبود دامنه كامل حركات متقارن لگن و زانو پيش از بازگشت به ورزش لازم است .

همچون تمام ورزش هايي كه با دويدن همراهند کشش عضلات خلف ران ، در فوتبال نيز شايع است . تغيير ناگهاني نيرو مي تواند باعث كشش يا حتي پارگي اتصال عضلاني – تاندوني گردد . شدت كشش از پارگي خفيف تعدادي فيبر عضلاني تا پارگي كامل عضله متغير است .

 براي درمان در ابتدا از يخ و بانداژ فشاري استفاده مي شود . با تخفيف درد ، توان بخشي شروع مي شود . بازگشت تدريجي به فعاليت با طبيعي شدن ، انعطاف پذيري ، كشش و تحمل عضلات صورت مي گيرد .

پرهيز از آسيب بيشتر مهم است و با ادامه تمرينات كششي ، تكنيك صحيح و بانداژ مناسب براي جلوگيري از بازشدن بيش از حد زانو ميسر مي گردد.

 زانو

آسيب زانو در فوتبال و ورزش هاي تماسي بسيار شايع است . تقريبا تمام ساختمان هاي زانو مي توانند صدمه ببينند كه در هر مورد تست هاي تشخيصي و اقدامات لازم تشخيصي و درماني توسط پزشك معالج صورت مي گيرد .

آسيب ليگامان داخلي زانو بسيار شايع است . در اين حالت حساسيت موضعي در تمام طول ليگاماني و در انتهاي راني و ساقي آن وجود دارد .

در صدمات زانو در ورزشكاران نوجوان بررسي راديولو‍ژيك براي اطمينان از عدم آسيب صفحه رشد ضروري است .

در تكميل اقدامات درماني و براي بازگرداندن مصدوم به ورزش توان بخشي نيز صورت مي گيرد .

دررفتگي زانو يك آسيب نادر است . مصدوم بايد در عين محافظت از اندام آسيب ديده سريعاً از زمين خارج شود . ساق پا نبايد در وضعيت آويزان قرار گيرد . جاندازي بايد در اولين فرصت صورت گيرد .

قوزك پا

صدمات قوزك پا در فوتبال شايع است . علت عمده آن پيچش پا و خم شدن پاست كه بر ساختارهاي ليگاماني پا صدمه مي زند . شرح حال براي تعيين مكانيسم آسيب و كمك به تشخيص مهم است .

 درد در محل قوزك داخلي يا قوزك خارجي بر حسب جهت گردش پا در هنگام آسيب وجود دارد .

تورم و حساسيت موضعي نيز ديده مي شود . در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول درمان با توجه به حروف كلمه « Rice » انجام مي گيرد : Rest استراحت – تحمل وزن در حد توان Ice استفاده از يخ ۲۰ دقيقه يا كمتر – چهار بار در روز Compression بانداژ يا آتل هوا Elevation بالا نگه داشتن عضو مصدوم جهت كنترل ورم سپس توان بخشي و آماده سازي براي بازگشت به ورزش صورت مي گيرد .

+ نوشته شده در  سه شنبه پانزدهم بهمن 1387ساعت 21:20  توسط کامبیز عباسی دزفولی  | 

چکیده

تعريف آناتومي:

آناتومي كلمه يوناني است و در لغت به معناي علم تشريح يا كالبد شكافي آمده است .

آناتومي علمي است كه در رابطه با شناخت اندامها و اجزاء گوناگون بدن بحث و گفتگو     مي كند .

تاريخچه آناتومي :

شروع اين علم كه تاريخچه بسيار كهن و قديمي دارد از زمان يونان باستان رايج گرديده است. اولين دانشمندي كه در يونان باستان در اين زمينه فعاليت نمود هراكليوس بود و عقيده داشت كه مغز مركز كنترل حواس انسان است . بقراط دانشمند ديگري كه در اين زمينه فعاليت داشت معتقد بود درون رگها هوا جاريست و نظريه آن با اشتباهاتي مواجه بود .ارسطو شاگرد افلاطون در زمينه اناتومي نظري نداشت ولي يك مقايسه بين جنين حيوانات و اندامهاي بدنشان انجام داد .

در رم باستان جالينوس از جمله دانشمنداني بود كه در زمينه استخوان ها و مفاصل تحقيق كرد و آنها را طبقه بندي نمود و قسمتهاي مختلف مغز را تشريع كرد .

در ايران باستان نيز ابن سينا با ارائه 100 مقاله پزشكي و بيان نظريات خود در مورد آناتومي كه مورد قبول جالينوس ،بقراط و ارسطو بود خود را به عنوان پدر طب ايران معرفي نمود .

آناتومي استخوان ها :

مجموعاً 206 استخوان ، استخوان بندي بدن انسان را تشكيل داده است كه اين استخوان ها با هم مفصل اند .

 

انواع استخوان بندي :

1-   استخوان بندي محوري ( Axial) :

 

الف : جمجمه  شامل 22 استخوان است كه : 8 عدد كاسه سر و 24 عدد استخوان بندي صورت را تشكيل مي دهند .

ب : ستون مهره ها شامل 33 فقره كه : 7 مهره گردن ، 12 مهره پشتي ، 5 مهره كمري ، 5 مهره خاجي و 4 مهره دنبالچه كه ستون مهره ها را تشكيل داده اند .

ج : قفسه سينه كه شامل 25 استخوان است وشامل : 24 دنده و 1 استخوان جناغ سينه است .

 

2-   استخوان بندي زمينه اي ( Appendicular ) :

 

الف : اندام تحتاني كه متشكل از 30 قسمت است .و از استخوان بندي هيپ يا بي نام لگن (3قسمت : تهيگاهي – نشيمنگاهي و شرمگاهي ) و استخوان بندي ران  ( 1 استخوان ) واستخوان كشكك ( 1 استخوان ) وساق پا ( 2 استخوان تي بيا و في بولا ) و مچ پا ( 7 قطعه استخوان ) و كف پا ( 5 استخوان) و بند انگشتان (هر انگشت شامل 3 بند است بجز انگشت شصت كه 2 بند دارد) تشكيل شده است .

 

 ب : اندام فوقاني كه متشكل از 30 قسمت است . و از استخوان بندي بازو ( 1 استخوان ) ، ساعد ( 2 استخوان النا و راديوس ) و مچ ( 8 قطعه استخوان )، كف ( 5 قطعه استخوان دراز ) و بند انگشتان ( هر انگشت شامل 3 بند است بجز انگشت شصت كه 2 بند دارد )تشكيل شده است و توسط كمربند شانه به تنه متصل مي شود .

 

ستون فقرات گردني :

تعداد مهره هاي گردني 7 ععد مي باشد كه دو مهره اول را ، از بالا به پايين به ترتيب اطلس و اكسيس مي خوانند . از وظايف مهم اين دو مهره نگه داشتن سر بر روي ستون فقرات است . خاطر نشان است كه حركت چرخشي گردن نيز توسط اين دو مهره صورت ميگيرد . مهره اول گردن كه اطلس نام دارد سر را بر روي ستون فقرات نگاه داشته اين مهره فاقد جسم مهره و زائده هاي مهره اي است ولي دو توده جانبي دارد كه به قوس هاي قدامي و خلفي مربوط مي شود . سطح قدامي اين مهره با لقمه هاي بادامي شكل جمجمه تشكيل دو مفصل بسيار نا چيز مي دهد .

قوس هاي مهره اطلس به اندازه كافي بزرگ اند كه زائده دندانه اي اكسيس و بصل النخاع را در خود جاي دهند .

دومين مهره گردن آكسيس است كه ساختمانش طوري طرح ريزي شده است كه حركات چرخشي سر و مهره اطلس بر روي آن انجام گيرد . يكي ديگر از تفاوت هاي بارز اين مهره با ديگر مهره ها وجود زائده دنداني شكلي است كه از اين مهره خارج شده و در داخل اطلس قرار ميگيرد . تحرك زياد مهره هاي گردن ، مديون سطح مفصلي صاف و مايل مهره اكسيس و نيز افقي بودن زائده اين مهره است .

 

 

ستون فقرات گردني به لحاظ اناتوميك و عمل از دو قطعه مجزا تشكيل شده است كه عبارتند از :

الف ) قطعه فوقاني يا تحت پس سري كه شامل : اولين مهره گردني ( اطلس ) و دومين مهره گردني (اكسيس ) مي باشد اين مهره ها توسط زنجيره پيچيده ايي از مفاصل ، با سه محور حركتي و سه در جه آزادي به همديگر متصل اند و به استخوان پس سري وصل ميشوند .

ب ) قطعه تحتاني كه : از سطح تحتاني مهره Axis  و Atlas  تا سطح فوقاني اولين مهره كمري T1 ادامه دارد

همه مهره هاي گردني شبيه به هم هستند به جز اطلس و اكسيس كه با همديگر و ساير مهره هاي باقي مانده متفاوت اند . مفاصل بين قطعات تحتاني فقط دو نوع حركت دارد : فلكشن يا تا شدن - اكستنشن يا باز شدن و فلكشن هاي جانبي به همراه چرخش .

از لحاظ عمل كردي ، اين دو قطعه در ايجاد حركات خاص چرخشي و فلكشن جانبي و فلكشن – اكستنشن سر ، مكمل يكديگر اند .

استخوان بازو :

استخوان بازو از نوع استخوانهاي دراز بوده و مانند تمام استخوان هاي دراز شامل يك تنه و دو انتهاست كه :

الف ) سر فوقاني بازو يا سر پراگزيمال بازو شامل :

1)     سر ( Head ) :

سر استخوان بازو گرد بوده و روي آن يك بافت پيوندي بنام غضروف قرار دارد از جنس هيالين .سر استخوان بازو با حفره گلونئيد كتف مفصل شده و مفصل شانه را مي سازد .

2)     گردن ( Nack ) :

گردن استخوان بازو واصل سر بازو به تنه است .

3)     برجستگي بزرگ بازو ( Major Tubrosity ) :

يك برجستگي كه در خارج سر بازو قرار دارد و سه عضله فوق خاري ، تحت خاري و گرد كوچك به آن وصل مي شوند .

4)     برجستگي كوچك بازو ( Minor Tubrosity ) :

برجستگي موجود در قدام سر بازو كه به آن وتر عضله تحت كتفي وصل مي شود . لازم به ذكر است كه بين اين دو برجستگي شيار يا ناودان  Bicipital groove  وجود داشته كه به سه عضله پشتي بزرگ ، گرد بزرگ و سينه اي بزرگ وصل مي شوند .

ب ) انتهاي تحتاني بازو يا سر ديستال بازو :

انتهاي تحتاني بازو از يك سطح مفصلي ترقوه اي شكل تشكيل شده بنام ( تروكلا Trochlea  )  كه با انتهاي فوقاني استخوان زند زبرين ساعد مفصل شده و آرنج را ميسازد .

ج ) تنه بازو :

تنه بازو در قسمت بالا گرد و در پايين تخت و سه وجهي است . به قدام تنه بازو عضلات قدامي بازو و به خلف تنه بازو عضلات خلفي بازو وصل مي شود .

 

عضلات ناحيه گردن :

1)     عضله پوستي ناحيه گردن  Platysma

اين عضله در زير پوست قدام گردن قرار دارد و از قدام قفسه سينه شروع شده به طرف بالا رفته و به كنار تحتاني منديبل ( فك پاييني ) وصل مي شود .

2)     عضله جناغي – چنپري – پستاني  Sterno Cleiod Mastoide

اين عضله سر ثابتش از دسته جناغ و روي كلاويكل شروع شده به طرف بالا رفته و سر متحركش به زائده پستاني شكل گيجگاه وصل مي شود .

3)     عضله نردباني   Scalenous

تعداد سه جفت عضله نردباني بصورت قرينه در دو طرف گردن قرار داشته كه اين عضلات از دنده 1 و2 قفسه سينه شروع شده و به طرف بالا رفته به زائده عرضي 6 مهره اول گردن وصل ميشود .

پيش گيري از آسيب هاي گردن

در فعاليت هاي ورزشي صدمات نسبتا شديد گردن در مقايسه با كمر ، كمتر رخ مي دهد  زيرا دامنه حركت آن بيشتر از پشت و كمر است . صدمات گردن اغلب در كشتي و شيرجه رخ مي دهد .

از صدمات خطرناكي كه مي توان به آن اشاره كرد : پارگي ديسك ،شكستگي مهره و در رفتگي كامل يا ناقص مهره است

صدمات اخير به 2 دسته اسپرين و استرين تقسيم مي شوند . هرگاه نيروي وارده بر گردن بيشتر از محدوديت آن باشد گردن آسيب مي بيند .

 

مكانيزم صدمات گردن عبارتند از :

1)     باز شدن بيش از اندازه

2)     فشرده شدن گردن

3)     حركات شلاق مانند گردن ( حركت شديد سر و گردن به جلو و عقب )

4)     پيچيدگي گردن

پيشگيري از صدمات گردن به عوامل زير بستگي دارد :

1-    انعطاف پذيري گردن 

2-    قدرت عضلات

3-     درجه چالاكي و فرزي ورزشكار

4-    استفاده از وسايل ورزشي كافي و مناسب

صدمات گردن

1)     شكستگي گردن :

 چون دامنه حركتي گردن زياد است به همين دليل آمار شكستگي گردن در ارتباط با ورزش پايين است . قبل از اينكه شكستگي در گردن رخ دهد ، در مهره هاي آن در رفتگي كامل يا ناقص صورت ميگيرد .

نيروي شديدي كه سبب باز شدن بيش از حد  اندازه ، فشرده شدن و يا پيچيدگي گردن شود منجر به شكستگي گردن خواهد شد .

علايم : درد در ناحيه گردن ؛ اسپاسم عضلات گردن ، تورم و حساسيت در هنگام لمس كردن آن و عدم توانايي جهت به حركت در آوردن گردن است  .

2)     در رفتگي گردن :

در رفتگي گردن عموما بر اثر خم شدن شديد سر و يا حركت چرخشي شديد آن اتفاق مي افتد . اين در رفتگي اغلب در استخر رخ مي دهد .

علايم در رفتگي و شكستگي معمولا يكسان است :

 درد شديد ، اسپاسم و فلج از علايم شايع اين عارضه است .

3)     خونريزي :

تمام شكستگي هاي مهره و اكثر در رفتگي هاي آن و همچنين اسپرين و استرين باعث خونريزي ستون مهره ها مي شود .براي اينكه ورزشكار بعد از كشش عصب گردن قادر به انجام فعاليت مجدد باشد بايد شرايطي براي او مهيا شود اين شرايط عبارتند از :

1-   قدرت عضلات گردن بالاتر از حد متوسط باشد .

2-   از وسايل ورزشي مناسب براي حمايت گردن استفاده شود .

3-   به هنگام استفاده از گردن مهارت كافي وجود داشته باشد .

آماده كردن مجدد گردن بعد از مصدوميت :

هنگامي آماده سازي بدن بايد صورت گيرد كه درد در عضلات گردن كاملا ناپديد شده باشد . اولين چيزي كه در اين دوران آماده سازي مورد توجه است ، انجام تمريناتي است كه انعطاف پذيري مجدد آنرا امكان پذير گرداند .

براي تحقق اين امر ورزشكار ابتدا از حركات كششي غير فعال و به تدريج از حركات كششي فعال استفاده نمايد . بعد از اينكه انعطاف پذيري گردن به حد طبيعي رسيد ، برنامه اي جهت عضلات گردن طرح ريزي مي نماييم .

عضلات ناحيه بازو :

براي اينكه حركات مفصل شانه به نرمي و راحتي صورت گيرد عضلات بسياري وظيفه توليد اين حركات را به عهده دارند . يك سر تمام عضلاتي كه در چرخش شانه شركت دارند به روي برآمدگي بزرگ استخوان بازو است .

 اين عضلات عبارتند از :

1-   فوق خاري

2-   تحت خاري

3-   تحت كتفي

4-   گرد كوچك

5 - يكي ديگر از عضلات همه شانه ، عضله دالي ( Deltoid  ) است كه يك سر اين عضله بر روي زائده آخرمي كتف است و سر ديگر در قسمت بالا و خارج استخوان بازوست . اين عضله بيشتر حركات شانه را انجام مي دهد .

 عضلات بازو

1)     عضله دو سر    Biceps

اين عضله زير جلدي بوده سر ثابتش داراي 2 سر است كه سر دراز آن به بالاي حفره گلونئيد و سر كوتاهش به زائد غرابي كتف وصل مي شود . اين عضله در قدام بازو پايين آمده از آرنج گذشته به برجستگي راديال راديوس وصل مي شود .

 

2)     عضله بازوئي قدامي   Brachialis

در زير 2 سر بازو قرار دارد كه از قدام بازو شروع شده از آرنج عبور كرده به زير زائده منقاري استخوان النا در ساعد وصل مي شود .

3)     عضله بازويي زند اعلايي  Brachio Radialis

اين عضله از بالاي كنديل خارجي بازو شروع شده و به انتهاي تحتاني راديوس وصل مي شود .

 

عضله خلف بازو

عضله سه سر بازو Triceps

سر ثابت اين عضله داراي 3 سر است كه سر درازش به زير حفره گلونئيد كتف وصل شده و دو سر ديگرش به خلف بازو و سر متحركش به زائده آرنجي استخوان النا وصل مي شود .

آسيب هاي مفصل شانه و بازو

1-   شكستگي بالاي استخوان بازو :

اين شكستگي براي اعصاب و رگهاي اين ناحيه بسيار خطرناك است . و اغلب بر اثر ضربه مستقيم ، در رفتگي و سقوط بر روي بازويي كه به طرف خارج امتداد دارد صورت ميگيرد .

علايم : درد  ، عدم توانايي حركتي ، تورم ، وجود يك نقطه حساس و تغيير رنگ در بافت هاي سطحي

درمان : بانداژ موضع صدمه ديده و مراجعه به پزشك  ( دوران معلوليت بعد از شكستگي 2 تا 6 ماه است )

2-   شكستگي اپي فيز :

در بين ورزشكاران جوان شايع است و اغلب در اثر وارد آمدن نيرو مستقيم  و يا نيرويي كه در طول حول محور بازو به اپي فيز  رخ مي دهد پديد مي آيد .

علايم : كوتاه شدن بازو ، ناتواني ، تورم ، حساسيت و درد است

درمان : بانداژ و بي تحرك ساختن عضو و مراجعه به پزشك  ( ضمنا بي تحرك ساختن عضو تا 3 هفته ضروريست ) .

 

3-   پارگي عضله 2 سر :

اين عارضه اغلب در ژيمناست ها در هنگام فعاليت انفجاري رخ مي دهد

                         ادامه دارد ...

+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم بهمن 1387ساعت 14:40  توسط کامبیز عباسی دزفولی  | 

+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم بهمن 1387ساعت 21:39  توسط کامبیز عباسی دزفولی  | 

بیشتر بدانیم

 

آشنائی باعملکرد(فیزیولوژیکی)وساختمان(آناتومی)بدن


اولین مطالعات مربوط به آناتومی توسط وسالیوس که یک آناتومیست فلگمنی قرن شانزدهم میباشد، صورت گرفت. او توانست طرحهایی از قسمتهای مختلف بدن، با چشن غیر مسلح رسم کند.

آناتومی عملی:

 بطور معمول از شناخت و در حال کلینیکی استفاده میشود مثل استفاده از علم آناتومی در اجرای یک آزمایش فیزیکی بر روی بدن.
آناتومی کلینیکی:

 مطالعه آناتومی وابسته به عمل دارو.
آناتومی مقایسهای:

 مطالعه آناتومی ارگانیسمهای مختلف با کشیدن شباهتها و تفاوتها در رابطه با ساختار و عملکرد.
آناتومی عرضی:

 آناتومی ای که بدن را در خلاف جهت طرح بدن بررسی میکند.
آناتومی تکامل:

 مطالعه فرآیندهای زیستی از لقاح تا تشکیل یک انسان بالغ. جنین شناسی ، نوعی از این است که بطور گسترده در رابطه با فرآیند تکاملی که قبل تولد اتفاق میافتد درگیر است.
آناتومی ماکروسکوپی:

 مطالعه آناتومی با چشم غیر مسلح بر روی برشهایی از قسمتهای مختلف بدن.
آناتومی میکروسکوپیک: مطالعه آناتومی با استفاده از میکروسکوپ نوری ، همچنین از میکروسکوپ الکترونی اسکن کننده نیز استفاده شده و قسمتهای کوچکتر از حد سلول را مطالعه میکنند.
آناتومی اعصاب:

 مطالعه سیستم عصبی مرکزی و محیطی
آناتومی رادیوگرافیک:

 مطالعه آناتومی بر اساس تکنیکهای تصویرسازی مثلا CT-MRI اولتراسونوگرافی
آناتومی منطقه:

 مطالعه آناتومی یک قسمت خاصی از بدن مثل قفسه سینه در این نوع همزمان همه سیستمهای زیسی مثل اسکلتی ، گردش خون و ... و ارتباطات اعمال سیستمهای مختلف باهم و بطور همزمان در یک قسمت خاص از بدن. مطالعه می شود.
آناتومی سطحی:

 آناتومی که مطالعه بر سطح خاری بدن دارد که بخصوص در شناسایی و درمان مشکل کلینیکی هم می باشد.
آناتومی مربوط به عمل جراحی: اجرا و مطالعه آناتومی بطوری که مربوط میشود به عمل جراحی که هدف آن ممکن است شناسایی یا درمان باشد.
آناتومی سیستمیک:

 مطالعه آناتومی بوسیله سیستمهای زیستی. مثلا سیستم ماهیچهای، اسکلتی ، گردش خون و ... در این نوع یک سیستم زیستی بطور منفرد در کل بدن مطالعه میشود.
رشد در دوران کودکی
زمانی است که رشد و نمو جسمی ، ذهنی و اجتماعی قابل توجهی روی میدهد و در طی آن شخص از یک شیرخوار وابسته به انسان بالغ و خودکفا تبدیل میشود. علاوه بر آن کودک مهارتهایی را میآموزد که به او امکان میدهد به افراد دیگر و با محیط کنش متقابل ایجاد نماید. سرعت رشد در سال اول زندگی بیش از سایر زمانهاست و دوره دیگری از رشد سریع هم در دوران بلوغ رخ میدهد که دوران گذرا از کودکی به بزرگسالی است. کودکان بسیاری از مهارتهای ضروری جسمی ، ذهنی و اجتماعی را در 5 سال اول زندگی کسب میکنند، اما فرآیند آموختن تا پایان عمر ادامه مییابد.


تعریف فیزیولوژی:

فیزیولوژی علمی است که درآن باعمل کردوطرزکارقسمتهای مختلف بدن آشنا می شویم.برای مثال نحوه فعالیت دستگاههای قلب وعروق،اسکلتی،گوارشی و...


تعریف سلول:

سلول کوچکترین واحدتشکیل دهنده یک موجودزنده است که قادربه انجام فعالیتهای حیاتی است.این فعالیتها شامل تغذیه،تنفس،سوخت وساز(متابولیسم)،دفع،رشد وتکثیرمی باشد.هر سلول با توجه به محل قرار گرفتن دارای شکل ووظیفه ویژه ای است مانند سلول های عصبی،عضلانی،خونی،اسکلتی و...

تعریف بافت:

به گروهی از سلولها که شکل ساختمانی وطرز کار یکسان داشته ودریک مجموعه کنارهم قرار گفته می شود مانند بافت عصبی،پوششی وعضلانی و...

تعریف اندام:

مجموعه ای ازبافت ها که برای انجام کار وهدف بخصوص در کنار یکدیگرقرار گیرند تشکیل یک اندام یا عضو را می دهندمانند اندام های حسی یا حرکتی.

تعریف دستگاه:

مجمو عه ای از چند اندام مختلف که برای فعالیت سازمان یافته وبسیار پیچیده ای در کنار یکدیگر قرار گیرند تشکیل یک دستگاه یا سیستم را می دهند. دستگاهها بزرگترین واحد تشکیل دهنده بدن انسان هستندکه هر کدام مسئول انجام یک سری از فعالیتهای حیاتی مانند تغذیه،تنفس،حرکت،ایمنی،تولید مثل و...می باشند.

در ادامه به بررسی عملکرد وساختمان تعدادی از دستگاه های مهم بدن انسان می پردازیم.
دستگاه تنفسی

وظیفه دستگاه تنفسی،انجام عمل تنفس است.تنفس در حقیقت انجام تبادل وجابجایی اکسیژن ودی اکسید کربن بین خون ومحیط بیرون بدن است.

دستگاه تنفس این وظیفه را با استفاده ازیک سری مجاری که تحت عنوان مجاری تنفس معرفی می شوند و یک جفت اندام تنفسی که ریه ها نامیده می شوند انجام می دهد.

مجاری تنفسی شامل بینی،حلق،حنجره،نای نایژه (برونش ها)ونایژک ها (برونشیول ها) می باشد.

هوای استنشاقی پس از عبورازحفره بینی که دارای سطحی از شبکه عروقی فراوان وپوشیده از مو است واردحلق می شود.حلق مانند یک چهارراه است که در قسمت بالایی بینی ودهان ودر قسمت پائینی،مجاری مربوط به معده (مری) درعقب وریه ها(نای)در جلوقرارگرفته است.

وظیفه این چهارراه که توسط رفلکس کنترل می شود بسیار حیاتی است بطوریکه بجز زمانی که فرد عمل بلع را براي فرستادن وبلعیدن غذا وآب از دهان به معده انجام می دهد در بقیه زمانها به سمت نای باز است و عمل تنفس به راحتی انجام می شود.

بازوبسته بودن راه هوایی توسط زائده ای بنام اپیگلوت کنترل می گردد.این رفلکس مانند سایر رفلکس هابا کاهش سطح هوشیاری دچار اختلال می شود پس بنابراین در افرادی که با کاهش جدی سطح هوشیاری همراه هستند دادن آب وغذا ممنوع است چون احتمال ورود آب ومواد مغذی بداخل راه هاومجاری هوائی باعث ایجاد خفگی می شودکه در بحث مربوط به خفگی ها مفصل تردر این مورد صحبت خواهد شد.همچنین طرزقرار گیری سر ووضعیت گردن در باز بودن راه هوائی یا مری موثر است بطوریکه درهنگامی که سر به سمت عقب خم می شود راه هوائی وهنگامی که سر به سمت جلو خم می شود راه مری سهل تردردسترس است که این نیز نکته بسیار مهمی در بحث فوریتها است.

از دیگر عواملی که برروی عمل بلع تاثیر می گذارد عصبانیت واسترس است ومی بینیم که در افرادی که در هنگام عصبانیت وخشم غذا می خورند احتمال خطر جهیدن غذا به داخل راه هوائی وجود دارد.

حنجره در قسمت پائین حلق وبالای نای قرار گرفته که جنس غزروفی دارد.تارهای بسیار ظریف صوتی در این ناحیه قرارگرفته وبر اثر عبور هوا باارتعاش تارهای صوتی درانسان تولید می گردد.

هوا پس از عبور از حلق وحنجره وارد نای(تراشه)می شود.نای یک لوله تقریباً سخت است که بصورت حلقه های ناقص غضروفی است.نای برای ورود به ریه هابه دونایژه(برونش)تقسیم شده وهر نایژه خودبه نایژکها(برونشیول)وآنهانیزبه تعدادزیادی کیسه هوائی منتهی می شود.هر ریه متشکل از حجم زیادی ازکیسه های هوائی وشبکه عروقی است که درحقیقت این کیسه های هوائی محل تبادل گاز های تنفسی ودفعی میان محیط وخون می باشد.
چگونگی انجام تنفس

عمل تنفسی توسط ماهیچه های تنفسی انجام می شود.ماهیچه اصلی تنفس،عضله یا بعبارتی پرده ای بنام دیافراگم است این عضله یا پرده که قسمت قفسه سینه(توراکس)را از محفظه واحشاءشکم جدا می کندبا انقباض وانبساط خودبه کمک سایر عضلات تنفسی که شامل عضلات مورب بین دنده ای خارجی وداخلی است(عضلاتی که روی قفسه سینه ودنده هارا پوشانده عمل انبساط و انقباض ريه ها را انجام داده و با اين كار باعث دم و بازدم يعني ورود و خروج هوا بداخل شش ها مي گردد. البته عامل بسيار مهم در انجام عمل تنفس يعني دم و بازدم وجود پرده دو لايه اي به نام جنب است اين پرده دو لايه كه در بين ديواره قفسه سينه و روي شش قرار گرفته با ایجاد فشار منقی درفضای بین دولایه پرده جنب که به آن فضای جنب گفته می شود باعث تسهیل میکانیکی عمل تنفس می گردد.بطوریکه دراثرسوراخ شدن قفسه سینه وورود هوا بداخل فضای جنب عضلات تنفس به تنهائی قادربه انجام عمل تنفس نبوده وخطر مرگ در این شرایط مصدوم راتهدید می کند.این عارضه که پنو موتوراکس نامیده می شود در بحث مربوط به آسیب های قفسه سینه بررسی خواهد شد.

پس از حضور هوای استنشاقی درداخل کیسه های هوائی زمینه برای تبادل گاز های استنشاقی وگاز های خونی موجود در خون شبکه مویرگی وسیع روی کیسه های هوائی فراهم می گردد.

این تبادل طبق مکانیسم بسیار ساده ودر عین حال حساس انتشار،براساس اختلاف فشار وغلضت گازهای اکسیژن ودی اکسید کربن خون وهواانجام می گیرد.

بدین صورت که اکسیژن موجود در کیسه های هوائی به علت غلظت زیادتربداخل کیسه ها منتقل می گردد.به این شکل عمل تهویه انجام شده وخون حامل اکسیژن توسط شبکه عروقی قلب برای انتقال به سایر قسمتهای بدن انتقال پیدا می کند وهوای حاوی دی اکسید کربن باز دمی از بدن دفع می گردد.

 
دستگاه قلب وعروق

دستگاه قلب وعروق از سه قسمت عمده ومجزا تشکیل شده است:

قلب

عروق

خون

این دستگاه به کمک اعضاءخودوظیفه رساندن غذا واکسیژن به سلولهای بدن وحمل موادزائد وگازهای دفعی سلولها برای خارج شدن از بدن را به کلیه وشش ها بعهده دارد.

قلب:

عضله ای است که حدوداًاز نظر جثه به اندازه مشت بسته هرفرد است ودر پشت جناغ سینه بین دو ریه قرار دارد وظیفه قلب پمپ کردن وبه جریان انداختن خون داخل شبکه عروقی بدن است.عضله قلب این کاررا با انقباض وانبساط خود بامداومت وبدون وقفه درطول زندگی فرد به طور خودکارانجام می دهد.افزایش وکاهش ضربان قلب توسط بخش مرکزی دستگاه عصبی (اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک)با توجه به نیاز های فیزیوژنیک تنظیم می شود.

عمل دقیق خود کار قلب توسط مجموعه ای از سلولهای عصبی در خود قلب به نام دستگاه هدایت الکتریکی قلب انجام می گیرد.

قلب دارای چهارحفره است که دوتای بالائی رادهلیزودوتای پائینی را بطن می نامندهریک ازدهلیزها وبطن هاتوسط دریچه ای به یکدیگرمتصل می گردند.بین سمت راست(دهلیزوبطن راست)وچپ (دهليزوبطن چپ)قلب بعد ازتولدهیچگونه منفذ،سوراخ وارتباطی وجود ندارد قسمت چپ قلب مسئول پمپ کردن خون تمیز(حاوی اکسیژن فراوان)وقسمت راست قلب مسئول پمپ کردن خون تیره(حاوی دی اکسیدکربن فراوان)می باشد.وجودغیرطبیعی منفذبین قسمت راست وچپ قلب بعدازتولدباعث مخلوط شدن خون تیره وروشن وایجادبیماری درفردمی گردد.

عروق:

شبکه عروقی به سه قسمت سرخرگ،سیاهرگ ومویرگ تقسیم می شوند.وظیفه سرخرگ حمل خون حاوی اکسیژن ومواد غذایی ازقلب به سلولهای بدن است.دیواره سرخرگ ها دارای سه لایه است ولایه میانی ازجنس عضله صاف می باشد.وجوداین لایه عضلانی درسرخرگها به ایجاد نبض وجریان خون کمک می کند.وظیفه سیاهرگها حمل خون فاقد اکسیژن واشباع ازدی اکسید کربن وسایرمواددفعی(خون تیره)ازبافتها به شش وکلیه هاست.خون حامل اکسیژن وموادغذایی توسط سرخرگها به شبکه مویرگی منتقل می گردد.شبکه مویرگی درکلیه نقاط بدن پراکنده است.تنهااستثناء دراین موردناحیه قرنیه وعدسی چشم(قسمت نقطه ای سیاهرنگ وسط چشم)است.دیواره مویرگهاازیک لایه نازک تشکیل شده واین ساختمان شرایط تبادل موادوگازهای خونی بین مویرگ وسلولهای بدن راسهل می کند.

خون:

برخلاف اذهان عمومی خون تنها یک مایع درگردش نسبت بلکه یک بافت سیال زنده است.عمل اصلی خون حفظ تعادل محیط داخلی بافتهای بدن است.کلیه سلولها اعم ازعصبی،عضلانی و.....برای انجام فعالیت اختصاصی خودنیازبه مصرف اکسیژن وموادغذایی ودفع دی اکسیدکربن وموادزائدوسمی دارند.این مصرف ودفع موادباعث به هم خوردن تعادل موادمی گرددکه خون باانجام تصفیه،این مواددفعی راازسلولهابرای دفع به دستگاههای دیگرحمل میکند.


ساختمان خون ازدوقسمت تشکیل شده:

1.سلولهای زنده

2.پلاسما

1.سلولهای زنده:که خودبه سه دسته تقسیم می گردند:

الف-سلولهای سرخ(گلبول قرمز):که وظیفه آنها جابجائی اکسیژن ودی اکسیدکربن درخون می باشدرنگ قرمزخون بعلت وجودرنگدانه قرمزرنگ دراین سلولهاست.تعداد سلولهای قرمز تقریباً هفتصدبرابرسلولهای سفیداست.

ب-سلولهای سفید:وظیفه سلولهای سفیدحفظ ایمنی بدن درمقابل بیماری ها وعوامل خارجی است.سلول های سفید بر اساس شکل ونوع ساختمان به چند دسته تقسیم می شوندکه هرکدام وظایف متفاوتی دارند.

ج- پلاکت ها:پلاکت های خون اجسام دانه داربسیار کوچکی هستند. این اجسام در حقیقت قطعاتی از سلول هستندکه شکل مشخص ومنظمی ندارند.وظیفه اصلی پلاکت هانقش بسیار اساسی در انعقاد خون می باشد که در بحث خونریزی دراین مورد صحبت خواهد شد .

2-پلاسما:پلاسما درحقیقت بخش مایع وغیرزنده خون است که سلول های زنده درآن غوطه ور هستند.پلاسما محتوی بیش از صد ماده است که بیشترین بخش آنرا آب(حدود91 تا92%)وپروتئین ها(6 تا8%)تشکیل می دهد.سایرمواد مغذی مانند کربو هیدراتها،لیپید ها،نمک های غیرعالی،اسید لاکتیک .کراتین نیزمقداربسیارناچیزی ازحجم پلاسما راتشکیل می دهند.

حجم کل خون در حدود 7%یا چهاردهم وزن بدن است. حجم متوسط خون در یک مرد طبیعی حدود5لیتر ودر یک زن حدود4/5 لیتر است رنگ خون شریانی قرمز(روشن به دلیل اشباع بودن از اکسیژن)ورنگ خون سیاهرگی قرمز تیره است.خون کامل کدر است یعنی از پشت آن چیزی دیده نمی شود.اندازه گیری فاکتورهای خونی در تشخیص بسیاری از بیماری ها ارزشمند است. عمده ترین محل تولید سلولهای خونی مغز قرمز استخوان و بافت لنفاوی است.سلولهای سرخ پس ازتولد انسان در مغز استخوان تولید می شوند.مغز قرمز در دوران بلوغ در تنه مهره ها،دنده ها،استخوان جناغ،استخوانهای جمجمه و وسط استخوانهای ران وبازویافت میشود.
 
دستگاه اسکلتی

دستگاه اسکلتی از مجموعه استخوانهایی تشکیل شده که توسط مفاصل به یکدیگر متصل شده است.

مهمترین وظایف دستگاه اسکلتی عبارتند از:

1- استوخوان بندی وتشکیل ساختار بد ن

2- تکیه گاه عضلات برای ایجاد حرکت

3- حفاظت از اندامهای حیاتی مانند مغز، قلب وریه،احشاءداخل شکم، چشمهاوگوش

4- خونسازی توسط مغز استخوان

استخوانها از یک بافت زنده به نام بافت استخوانی تشکیل شده است .علت سخت بودن استخوان ها ،رسوب مواد آهکی بخصوص کلسیم وفسفر درماده بین سلولهای استخوانی (بخصوص درسنین جوانی وبلوغ)است.بعلت سخت بودن ماده بین سلولی تغذیه سلولهای استخوانی توسط مجموعه ای از تیغه های مدور بنام سیستم هاورس انجام می گیرد.این تیغه هامحل عبور عروق خونی واعصاب داخل بافت استخوانی است .در سنین پیری جدا شدن مجدد املاح کلسیم از بافت استخوانی باعث شکنند ه شدن استخوان ها می شود.

مفصل

محل اتصال دو سر استخوان را مفصل می گویند.درحقیقت مفصل از دو سر استخوان که توسط پرده کپسولی که به آن کپسول مفصلی گفته می شود تشکیل شده است سر استخوان ها در قسمت مفاصل دارای پوشش غضروفی است.مفاصل از نظر نحوه حرکت متفاوند.

بعضی از مفاصل بخاطر وضعیت ومحلی که قرار گرفته ثابت وبی حرکت شد ه اند وبه یکدیگر جوش خورده اند .بعضی مفاصل دارای حرکت جهت مشخصی ومحدودی هستند مانند مفاصل انگشتان دست بعضی از مفاصل مانند گلوله ای در کاسه استخوان دیگر قرارگرفته که دارای حرکت چرخشی ودوران هستند.برای تسهیل در حرکت مفاصل دو سر استخوانی مفاصل در داخل کپسولی پر از مایع به نام کپسول مفصلی قرار دارند.عفونی شدن یا تغییر غلظت این مایع سبب ایجاد درد ومحدودیت در حرکت مفاصل می شود حرکات مفصلی محدود هستند اگر مفصلی را بر خلاف ودامنه حرکت طبیعی آن بحرکت درآوریم ممکن است دچار عوارض زیر گردد:

1- استخوانها بشکند

 2- مفصل دررفتگی پیداکند

 3- رباطهائی که استخوان ها ومفاصل را به یکدیگر متصل می کند تحت کشش قرار گرفته یا پاره شود.

از نظر بررسی ،دستگاه اسکلتی از سه قسمت تشکیل شده است:

1- سرو گردن

 2- تنه

 3- اندامها

نظر به گستردگی وپیچیدگی قسمتهای مختلف وبا توجه به اهمیت کاربردی قسمت قفسه سینه در کل ،تنها به آشنایی با این قسمت بسنده می نمائیم.

قفسه سینه محفظه ای است که از پشت به ستون مهره ها،از جلو به جناغ سینه واز طرفین به دنده ها منتهی می گردد ستون مهره ها تکیه گاه مرکزی دستگاه اسکلتی است که از 33 مهره تشکیل شده است که از ناحیه گردن شروع شده وبه استخوان دنبالچه ای ختم می گردد جناغ سینه استخوان پهنی است که در جلوی قفسه سینه قرار گرفته است ودنده ها به آن مفصل متصل می شود.دنده ها نیز 12جفت استخوان طویل هستند که از پشت به مهره های سینه ای واز سمت جلو بترتیب هفت جفت بالایی مستقیما" توسط غضروف مجزا به سینه متصل هستند .سه دنده بعدی یعنی جفت8 و9 و 10 با یک غضروف مشترک به جناغ متصل هستند وجفت دنده های 11و12 در جلو آزادند وبه جائی متصل نیستند

قفسه سینه مانند یک جعبه از قلب وریه محافظت می نماید.
 


چگونگی رشد و نمو استخوانها
در هنگام تولد، بیشتر اسکلت از بافت غضروفی تشکیل شده است و استخوان صرفاً در تنه استخوانهای دراز وجود دارد. در طی کودکی ، بتدریج استخوان جایگزین غضروف میشود که به این روند استخوان سازی میگویند. در استخوانهای بلند اندامها ، نواحی موسوم به صفحه رشد وجود دارند که برای دراز شدن استخوان مرتب غضروف تولید میکنند و سپس این غضروف به استخوان تبدیل میشود. با شروع دوران بزرگسالی ، استخوان سازی خاتمه مییابد و اسکلت هم به بزرگترین اندازه ممکن خود رسیده است. در حالت کلی رشد استخوانهای بلند در دو دسته زیر تقسیم بندی میشود.


استخوانهای بلند در کودکان:

 رشد و استخوان سازی (تشکیل استخوان) در انتهای استخوانهای بلند انجام میشود.
استخوانهای بلند در بزرگسالان:

 همه غضروف موجود در استخوان ، استخوانی شده است. یک لایه غضروفی از انتهای استخوان محافظت میکند. رشد و استخوان سازی (تشکیل استخوان) در انتهای استخوانهای بلند انجام میشود.

 

بافت استخوانی

از مواد آهکی بسیار سخت درست شده است که به دو صورت متراکم واسفنجی وجود دارد.استخوانها اسکلت بدن انسان را تشکیل می دهند. درحدود 206 استخوان در بدن وجود دارد. هر استخوان با توجه به عملی که انجام می دهد شکل واندازه معینی دارد.

استخوانهای بدن به سه دسته تقسیم می شوند :

1- استخوانهای کوتاه : که ضخامت آنها کم وابعادشان زیاد است.نظیر کاسه سر واستخوانهای قفسه سینه

2- استخوانهای پهن : تمام ابعاد اینها هم اندازه هستند مانند مچ دست ومچ پا

3- استخوانهای درازیا طویل : این استخوان ها دارای دو سر به نام اپی فیز ویک تنه به نام دیافیز می باشند وعموما"در اندامهای حرکتی دیده می شوند.

به عنوان مثال ستون مهره از 16 قطعه استخوان جدا از اهم به وجود آمده است که هریک می توانند با کمک مفاصل مخصوصی که در بالا وپائین دارند مختصری خم شده یا بچرخند .دربالای ستون فقرات این حرکات بیشتر است که با چرخاندن سر،دیدن اجسام پشت سر میسر می شود.در قسمتهای تحتانی کمر،مهره هادارای زوائد ضخیمی هستند که ازدو طرف استخوان بیرون آمده اند وعضلاتی قوی به آنها متصل هستند که کمر را خم وراست می کنند.

استخوانهای اندامهای فوقانی وتحتانی قوی وبلند هستند .ناحیه ای که این استخوانها با استخوانهای دیگر تلاقی می کنند وبه عبارتی مفصل می شوند بزرگ ومدور است تا بتوانند به راحتی در مقابل هم حرکت کنند استخوانهای دراز اندامها،در قسمت میانی به دلیل تحمل فشار کمتر نازک ولی قوی هستند.این مسئله باعث سبک تر شدن استخوان ودر نهایت تسهیل حرکت می گردد بعضی از استخوانها مثل استخوان ران برای ایجاد استحکام ،حمایت وحفاظت بیشتر بدن تشکیل قوس می دهند بعضی استخوانها نظیر کتف ولگن که عریض وپهن هستند نواحی وسیعی را جهت اتصال واتکای عضلات به وجود می آورند،اندامهای فوقانی وتحتانی را حرکت می دهند.

ساختمان داخلی استخوان

استخوانها ،آنچنان که در مدلهای خشک شده دیده می شوند سفت وسخت نیستند. یک ،سوم وزن استخوانهای بدن یک فرد زنده را آب تشکیل می دهد ودارای بافت زنده وفعال است ومقدار زیادی خون جهت تغذیه آن مورد نیازمی باشد.استخوان دولایه دارد لایه خارجی استخوان متراکم نامیده می شود که سخت ومحکم است و از تعدادی ستونهای بلند ساخته شده است هر ستون دارای یک کانال است که عروق خونی رادر بر می گیرد وتوسط تعدادی حلقه استخوانی احاطه می شود.

لایه داخلی به نام استخوان اسفنجی موسوم است وفضای آزاد بین تیغه های آن وجود دارد در وسط استخوان حفره ای است که توسط مغز استخوان پر می شود .مغز استخوان ماده ای است نرم وزرد رنگ که از شبکه ای بافت پیوندی غیر متراکم ساخته شده ودرآن سلولهای چربی ومویگهای خونی وسلولهای مخصوص بنام ارتیروبلاست وگلبولهای سفید وبالاخره سلولهای بزرگی که دارای چند هسته می باشند قرار دارد.

استخوان عمدتا"حاوی کلسیم ،فسفروسایر عناصری است که به آن استحکام می بخشد به خاطر داشته باشید که استخوان قابلیت کشش نیز دارد واین به خاطر رشته های پروتئینی موجود در استخوان است .

وظایف استخوان

استخوانهای بدن چهار چوبی را به وجود می آورند که در نقاط مختلف ،وظایف خاصی را بر عهده می گیرند نظیر تحمل فشار ،تسهیل حرکت و... به طور کلی بدن به چهار چوبی به نام اسکلت نیازمند است که این اسکلت دو کار اساسی بر عهده دارد.

1- تحمل اجزائی که روی آن سوار هستند

2- حفظ کردن قسمتهای نرم از صدمات

کارهای اصلی ومهم استخوانها

1- تکیه گاه اعضاء ودستگاههای بدن

2- حفاظت از اعضاء داخلی بدن واندامهای حیاتی مثل قلب،مغزوریه

3- استخوانها منبع مواد معدنی بوده ومحل ساخته شدن سلولهای خونی نیز می باشد.

نقش دیگراستخوانها را می توان حفاظت از اعصاب بیان کرد .اگر اعصاب در سطح استخوانها قرار گیرند در هنگام انقباض عضلات ،بافشاری که به آنها وارد می شود دچار آسیب می شوند به همین دلیل در بسیاری از استخوانها ،سوراخها وشیارهای ریزی جهت عبور اعصاب ورگهای خونی وجود دارد.در استخوان دراز بازو شیارهای کم عمق وجود دارد که اعصاب در آنها قرار می گیرند دنده ها ارتجاعی هستند وایمنی بیشتری را تضمین می کنند اگر دنده ها ضخیم تر یا سفت تر بود ممکن بود شکسته شوند وبه ریه ها آسیب برسانند اما با ارتجاعی بودن خود می توانند ضربات وارده به قفسه سینه را تحمل کنند هر یک از مهره ها دارای سوراخی است که وقتی این سوراخ به دنبال هم قرار می گیرند از بالا به پایین تونلی ایجاد می کنند. درون این تونل نخاع وجود دارد که به خوبی از صدمات حفظ می شود.
 
استخوانهای جمجمه :

شامل دو قسمت است :

 1- استخوانهای سر

 2- استخوانهای صورت که جمعا" 22 قطعه استخوان تشکیل شده است.استخوانهای کاسه سر از 8 قطعه وصورت از14 قطعه تشکیل شده که همگی بغیر از فک پایینی دارای مفصل ثابت می باشندیعنی تنها فک پایینی می تواند حرکت کند.

استخوانهای جمجمه عموما"پهن هستند وشامل :

1- دو استخوان آهیانه

2- استخوان پیشانی

3- استخوان پس سر

4- دواستخوان گیجگاهی

5- استخوان پروانه ای

6- استخوان پرویزنی

استخوانهای صورت شامل:

1- تیغه وسط بینی

2- دو استخوان آرواره فوقانی

3- دو استخوان کام

4- دو استخوان اشکی

5- دو استخوان بینی

6- دو استخوان صدفی

7- یک استخوان آرواره تحتانی

استخوانهای تنه :

شامل ستون مهره ها در عقب ،دنده ها در طرفین وجناغ سینه در جلو می باشد .

ستون مهره ها شامل:

1- هفت مهره گردنی که دو مهره اول آن شکل مخصوصی دارند و اولین مهره اطلس ودومین مهره گردن آسه نام دارد و دارای زائده قائم بوده که درحفره ناحیه جلو استخوان اطلس جای دارد

2- مهره های سینه ای یا پشتی که 12 عدد می باشد ودر طرفین زائده های نقطه اتکای دنده ها می باشد.

3- پنج قطعه مهره کمری

4- پنج قطعه مهره خاجی که به هم چسبیده ویک پارچه هستند.

5- در ناحیه دنبالچه چهار مهره دنبالچه قرار دارد که دو ران جنینی بهم متصل شده ویک مهره را می سازند

استخوان جناغ :

یک استخوان یک پارچه ودارای یک قسمت حجیم دربالاویک زائده خنجری در پایین است .این استخوان در وسط قفسه سینه قرار دارد وهردو استخوان تر قوه به قسمت حجیم آن مفصل شده وغضروف دنده های فوقانی به آن متصل می شود.

دنده ها :

24 عدد می باشد که هفت جفت دنده فوقانی مستقیما" به وسیله غضروف به استخوان متصل شده اندوسه جفت دنده دیگر با یک غضروف مشترک از طریق غضروف دنده هفتم به جناغ اتصال می یابد.

دو جفت دنده نیز آزاد یا شناور یا مواج می باشد که به جناغ سینه اتصال ندارد.

 وظیفه دنده ها :

1- حفاظت از احشاءدرونی (قلب و ریه)

2- حرکت اپکس قلب که به تنفس کمک می کند.

شانه :

در انسان از دو استخوان تر قوه و کتف تشکیل شده است .ترقوه از یک سو به جناغ از سوی دیگر به زائده استخوان کتف متصل می شود کتف نیز استخوان پهن ومثلث شکل است که با سر استخوان بازو در یک راس ضخیم خود مفصل می شود.

استخوان بازو:

استخوان درازی است که سر آن شکل نیم کره ای دارد و در حفره استخوان کتف قرار می گیرد.

استخوان ساعد:

مرکب از دو استخوان زند زبرین وزند زیزین می باشد .زند زبرین در امتداد شصت قرار دارد زائده فوقانی این استخوان ،آرنج را تشکیل می دهد.

استخوانهای مچ :

مرکب از هشت قطعه استخوان کوتاه است که در دو ردیف چهار تایی قرار گرفته اند

استخوانهای کف دست :

شامل پنج قطعه استخوان کوتاه می باشد که از یک طرف به مچ واز طرف دیگر به انگشتان مفصل می شود.

انگشتان :

هر یک از سه بند تشکیل شده اند به جز انگشت شصت که دارای دو بند است.

لگن :

از دو قسمت قرینه تشکیل شده است وشکل بیضی دارد وهر نیم لگن خود شامل سه استخوان است . وسعت آن در زنان بیشتر از مردان است . درطرفین لگن که به لگن خاصره موسوم است حفره مخصوص استقرار استخوات ران قرار دارد.

استخوان ران :

درازترین استخوان بدن می باشد وانتهای فوقانی آن گرد است ودرون حفره استخوان لگن مفصل می گردد انتهای استخوان ران دو برجستگی بزرگ دارد که به وسیله یک فرورفتگی از هم جدا می شود.جلوي فرو رفتگی استخوان کوچک ،کشکک جای گرفته است.

استخوان ساق :

شامل درشت نی ونازک نی می باشد.

استخوان مچ پا :

شامل هفت قطعه استخوان می باشد که یکی بزرگتر بوده وپاشنه پا را به وجود می آورد ومحل اتصال زردپی آشیل می باشد.

استخوان کف پا :شامل پنج استخوان دراز واستخوان های انگشتان که هریک سه بند دارند به جز شست که دو بند بیشتر ندارد.

 

دستگاه عضلانی

دستگاه عضلانی از مجموعه ای عضلات تشکیل شده که وظیفه اصلی آن ایجاد حرکت در اثر انقباض وانبساط عضلات است. عضلات قریب دو، سوم وزن بدن را تشکیل می دهند.عضلات از نظر نحوه فعالیت به سه دسته تقسیم می شوند:

1- عضلات مخطط یا اسکلتی :این عضلات ارادی هستند یعنی تحت کنترل خود فرد هستند این عضلات با اتصال به استخوانها وظیفه حرکت بدن رافراهم می آورند.

2- عضلات صاف یا غیر ارادی : که در احشاء داخلی مانند روده ها،معده،دیواره شریانها و... قرار دارند وفعالیت ها آنها تحت شعور وآگاهی واختیار انسان نیست.

3- عضله قلب: که از نظر ساختمان وفعالیت ،عضله تخصص یافته است وقابل مقایسه با دونوع قبل نیست از جمله خصوصیات ماهیچه ها می توان به تحریک پذیری ،انقباض ،قابلیت ارتجاع ،تونوس،خستگی وجمود نعشی اشاره کرد.

 
دستگاه کلیه ومجاری ادراری

وظیفه این دستگاه جذب ،تولید ودفع مواد زائد خون بصورت ادرار می باشد .این دستگاه از دو عضو اصلی لوبیایی شکل به نام کلیه ،حالب ها، مثانه وپیشابراه تشکیل شده است.

واحد سازنده کلیه سلولهائی به نام نفرون هستند که مانند یک قیف با لوله خمیده بوده وعمل تولید ادرار در آنها صورت می گیرد کلیه با تولید ادرار نقش بسیار مهمی در ثابت نگه داشتن محیط داخلی بدن وخون ایفا می نما ید .همچینین با میزان تولید ادرار باعث تنظیم حجم وفشار خون نیز می گردد ادرار تولید شده در کلیه پس از عبور از لگنچه کلیه از طریق حالب ها وارد کیسه ای شکلی به نام مثانه گردیده ودر آنجا جمع آوری می شود .پس از انکه ادارا موجود در مثانه به حجم معینی برسد احساس دفع در انسان ایجاد شده وادرار موجود در مثانه به حجم معینی برسد احساس دفع در انسان ایجاد شده وادرارتوسط پیشابراه به بیرون دفع می گردد .میزان تولید ادرار با توجه به حجم وغلظت مایعات در گردش تحت کنترل دقیق سیستم عصبی ،هورمونی است.

 
دستگاه گوارش

وظیفه دستگاه گوارش هضم وجذب غذا ودفع مواد زاید باقیمانده از هضم می باشد این دستگاه بمانند لوله ای شامل دهان ،حلق،مری،معده،روده کوچک،روده بزرگ و راست روده می باشد.

هضم شامل کلیه اعمالی است که غذا را به واحد های بسیار کوچکتر وسازنده تجزیه کرده تا بتواند از طریق روده کوچک جذب خون شده وبه مصرف سلولهای بدن برسد. هضم به دو شکل مکانیکی وشیمیایی انجام می شود در شکل شیمیایی غذا خرد شده ،سپس طی حرکاتی با مواد وآنزیم های هضم کننده (هضم شیمیایی) مخلوط می شود این آنزیم وموا دبا تاثیر بر روی گونه های مختلف مواد غذایی (قندها،چربی هاوپروتئیین ها)آنها را به واحد های سازنده قابل جذب تجزیه می کنند .هرگونه نقصی را در این فرایند اعم از مکانیکی یا عموما"شیمیائی منجر به عدم هضم غذا خواهد شد.

غذا بعد از خرد وله شدن توسط دندان ها با بزاق مخلوط شده وبصورت گلوله غذایی از طریق عمل بلع که قبلا" در این مورد توضیح داده شد. از حلق عبور کرده و وارد مری می گرددومری لوله ای است که حلق را به معده متصل می کند و دیواره آن از جنس عضله صاف است .این عضلات با حرکات خود گلوله غذا راوارد معده می نماید. غذا پس از ورود به معده به هر دو صورت مکانیکی وشیمیائی از طریق حرکات معده وترشح آنزیم مختلف هضم وپس از عبور از دروازه (اثنی عشر که محل اتصال معده به روده کوچک است) وترشح سایر مواد هضم کننده (صفرا)وهضم کامل ،در روده کوچک آماده جذب می گردد.روده کوچک لوله ای است بسیار طویل که با پرز وشبکه عروقی فراوان ،سطح جذب بسیار وسیعی را فراهم می نماید که مواد غذایی از طریق آن جذب شده ومابقی مواد وارد روده بزرگ می گردد لوله بزرگ شامل سه قسمت بالا رونده عرضی وپایین رونده است.پس از بازجذب مقدار زیادی از آب باقیمانده مواد غذایی آنرابسمت راست روده ومقعد هدایت نموده تا در زمانهای مشخص دفع مدفوع صورت گیرد.


چگونگی تکامل مغز و جمجمه
مجموعه نورونهای نوزاد (سلولهای عصبی) کامل است، اما شبکه مسیرهای بیـن سـلولـی در نـوزاد هنوز تکامـل نیافتـهاند. در 6 سـال اول زنـدگی مغز رشـد مـیکند و شبکه عصبی (اعصاب) به سرعت پیچیده تر شده و در نتیجه یادگیری انواع رفتارها و مهارتها برای کودک ممکن میشود. برای آن که بزرگ شدن مغز ممکن شود، کرانیوم (بخشی از جمجمه که مغز را میپوشاند) هم در فضاهای نرم موسوم به ملاج و در فواصـل بیـن استخوانهای جمجمه موسوم به درز رشد میکند. این نواحی بتدریج تبدیل به استخوان میشوند. در طی بقیه دوران کودکی ، مغز ، شبکه عصبی و جمجمه با سرعت آهسته تری رشد میکنند.

در هنگام تولد ، شبکه عصبی کاملاً تکامل نیافته است. استخوانهای جمجمه را درزها و ملاجها از هم جدا نگه میدارند. مغز و جمجمه در 6 سالگی تقریباً اندازه نهایی خود را یافته است و شبکه عصبی متراکم تر شده است. ملاجها بسته شدهاند و استخوانهای جمجمه در محل درزها ثابت شدهاند. مغز و استخوان بزرگسالان به حداکثر اندازه نهایی خود دست یافته اند. شبکه عصبی کمال یافته است؛ هرچند که با ادامه دادن یادگیری فرد، آن هم ممکن است به نمو خود ادامه دهد.
 
علاوه بر قسمتهای نام برده شده دستگاه گوارش دارای قسمتهای دیگر نیز می باشد که مهمترین آنها عبارتند از:

کبد،لوزالمعده(پانکرانس) کیسه صفرا.

کبد مهمترین غده بدن است که بسیاری از اعمال حیاتی در آن انجام می گردد که مهمترین آنها عبارتند از :

ذخیره سازی قند خون ،تولید صفرا برای جذب چربی،تولید فاکتورهای انعقادی،تصفیه مواد سمی موجود در خون .

لوزالمعده که از دو بخش درون ریز وبرون ریز تشکیل شده که بخش برون ریز با تولید وترشح آنزیم به هضم غذا کمک می نماید وبخش درون ریز با تولید انسولین وگلوکاگون نقش بسیار حیاتی در تنظیم قند خون را بعهده دارد.

کیسه صفرا نیز محل انباشته شدن صفرا بعنوان یک ماده هضم کننده چربی ها است که با مکانیسم خاصی از کیسه ترشح شده ونقش خود را ایفا می كند

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


چرا دچار گردن درد می شويم ؟چه کنيم که مبتلای به دردگردن وعوارض سخت ناشی ازآن نشويم ؟

گردن انسان شامل 7 مهره می باشد که بعد از کمر شايع ترين مفاصل مستعد آرتروز ، سائيدگی و کاهش فاصله و فتق ديسک می باشد.البته مهره های گردنی از انجائی که نخاع وريشه های عصبی بسيار مهمی رادربرگرفته بسيار حساس تر ازمهره های کمری هستند و آسيب های جدی اين ناحيه می تواند باعث فلج کامل دستها و باها گردد.

عوامل متعددی باعث ايجاد درد در گردن ومتعاقب ان دردهای تير کشنده وجان فرسائی در دستها می شوداز جمله اين عوامل :التهاب بافتهای نرم اطراف مفصلهای مهره ای (سينويت ) خشکی مفاصل ،وضعيت نا مناسب سر و شانه ها،تغيير

شکل مهره ها بطور اوليه يا ثانويه ، آ رتروز ، ديسک و بيماريهای ناشی از گرفتگيهای عضلانی و کشيدگيهای ليگامانی

مي باشد. چه کنيم و چگونه عمل کنيم که از مهره های گردنمان به خوبی محافظت کنيم تا دچار هيچ يک از بيماريهای فوق

نشويم و برای هميشه از دردهای جسمی و روانی و اقتصادی بيماريهای گردن دور بمانيم .

توجه و رعايت نکات ياد شده ذيل را به همگان توصيه می کنيم چه در محيطهای کارگری ، چه در محيطهای کارمندی

يا حتی در خانه . و اين نکته را يادآور می شويم که صرف مطالعه کافی ني
ست بلکه عمل به تک تک موارد يادشده الزامی

است تا دچار درد گردن و عوارض ناشی از آن نشويم .

بيشترين علل وجود دردهای مختلف در ناحيه گردن ناشی از سه بيماری شايع آرتروز،فتق ديسک و سندرمهای عضلانی

است .که در صورت وجود درد در ناحيه گردن و انتشار آن به دستها حتی در مراحل اوليه آن بايستی به بزشک مراجعه

کردتا تشخيص قطعی در مراحل اوليه صورت گيردچرا که درمان در مراحل اوليه بسيار مفيد تر و موثرتر واقع می گردد.

و اگر در عکسها و ازمايشات مختلف علت خاصی مشخص نشد به احتمال قوی سندرم عضلانی است .و بايستی به ارتبد و

يا فيزيوترابيست مراجعه کرد تا درمان لازم صورت گيرد ودرد گردن مزمن نگردد که کار را مشکلتر می کند .

نکات بسيار ساده اما بسيار مهم :

1.هميشه گردن خود راچه در حالت ايستاده ، نشسته ، يا راه رفتن صاف و عمود بر بدن نگهداريد بطوريکه

هيچ زاويه ای با بدن نسازد .

2.هرگز گردن خود را خم نکنيد بلکه اگر لازم است صندلی خود را کوتاه تر يا ارتفاع ميز خود را بالاتر ببريدتا

مجبور به خم کردن گردن خود نباشيد. چرا که بسياری از بيماريهای گردنی ناشی از خم بودن گردن به مدت طولانی

است . بنابراين حتی الامکان گردن خود را خم نکرده و اگر مجبور هستيد ،هراز چند گاهی گردن خود را صاف کرده

3.ا
ز نرمشها و حرکاتی که در آنها مجبور به خم کردن گردن هستيد دوری کنيد.
4.اگر کارتان نشسته است و مجبور به خم کردن گردن خود هستيد حتما با يکی از دستانتان از وزن سرتان و فشار آن بر روی مهره های گردنی بکاهيد تا کمتر دچار صدمات گردنی شويد.

5.بهتر است اندکی تغيير در ميز کار خود بدهيد . بايه های جلوئی ميز را بلند تر سازيد تا کمتر گردنتان را خم کنيد.

6.موقع مطالعه سعی کنيد کتاب يا روزنامه را بالا نگهداريد نه اينکه گردنتان را خم کنيد. مدتهای مديدی اينگونه مطالعه کردن حتما آرتروز يا فتق ديسک و ساير سندرمهای عضلانی را بدنبال خواهد داشت .

7.اگر فردی شرم رو هستيد سعی کنيد بجای خم کردن گردن نگاه چشمانتان را به بائين بياندازيد.

8.حتی الامکان هنگام خوابيدن از بالش کوتاه استفاده کنيد. بطوری که سرتان در امتداد بدن قرار گيرد نه اينکه خم شود.

9.در موقع رانندگی تا آنجا که می توانيد به فرمان نزديکتر بنشينيد تا اينکه مجبور نباشيد دستهايتان را دراز کرده و به فرمان برسانيد چرا که بطور مستقيم و غير مستقيم ايجاد گردن درد مي کند.

10.صندلی که روی آن می نشينيد و رانندگی می کنيد حتما بايستی دارای تکيه گاهی جهت گردن باشد. چرا که در بسياری از حوادث ساده رانندگی از قبيل ايستادن بشت چراغ قرمز و از عقب بر
خورد کردن ناگهانی اتومبيل ديگری می تواند باعث قطع شدن نخاع در اثر شکستن و جابجائی مهره ها گردد.

تمرينات وحرکات مفيد :

1.گردن را به سمت عقب ، چب و راست حرکت دهيد.

2.از حرکات چرخشی گردن وسر خودداری کنيد.

3.شانه ها و عضلات اطراف را تقويت نمائيد.چرا که با افزايش قدرت و تحمل اين عضلات فشار کمتری روی مهره و ديسکهای بين مهره ای وارد مي شود.

الف) شانه هايتان را بالا برده و به گوشهايتان نزديک کنيد. 5 ثانيه نگهداشته سبس آزاد نمائيد. اين حرکت را

روزی سه مرتبه هر مرتبه 30 بار تکرار نمائيد.

ب) شانه هايتان را به سمت عقب حرکت دهيد به طوريکه کتف هايتان از بشت به يکديگر نزديک شوند اين

حرکت را روزی سه مرتبه هر مرتبه 30 بار تکرار نمائيد .

4.روی يک تخت دراز کشيده و حرکت گردن را از بائين به بالا تکرار کنيد اين حرکت را روزی يک بار و هر بار40 مرتبه انجام دهيد.

5.روی تخت دراز کشيده و به بهلوی راست بخوابيد و حرکت را از سمت راست که بائين است به سمت چب که رو به بالا است تکرار نمائيد. اين حرکت را روزی يک بار و هر بار 40 مرتبه انجام دهيد.

6.روی تخت دراز کشيده و به بهلوی چب بخوابيد و حرکت را از سمت چب که بائين است به سمت راست که رو به بالا است تکرار نمائيد. اين حرکت را روزی يک بار و هر بار 40 مرتبه انجام دهيد.

7.هميشه حالتی نظامی وار داشته باشيد سر صاف و مستقيم ، نگاه به جلو، شانه ها عقب و بالا سينه بيرون ، شکم داخل ، چه در حالت ايستاده و يا راه رفتن يا نشستن .

+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم بهمن 1387ساعت 21:28  توسط کامبیز عباسی دزفولی  | 

چرا سونا برویم؟

سونا و سلامتي (Sauna and Health )سونا در طي قرنها مورد مطالعه و تحقيقات پزشكي قرار گرفته است و بعضي از يافته هايي كه در طي اين مدت بدست آمده است در زير آمده است : براي آدمهايي كه از سلامت برخوردار هستند استفاده از سونا نه تنها هيچ خطري در پي ندارد بلكه مي تواند باعث كسب لذت و تمدد قوا و سرزندگي و خوشي شود و در اين ميان هم ذهن و هم جسم افراد از فوائد سونا منتفع شوند .

 

 سونا و سلامتي : (Sauna and Health )
موضوع سونا و سلامتي را مي توان از دو ديدگاه مختلف مورد بررسي قرار داد .
1- آيا استفاده از سونا خطراتي را هم در پي دارد ؟
2- آيا مي توان از سونا براي بهبود سلامت افراد و يا درمان بيماريهاي آنان كمك گرفت ؟
در فنلاند براي ساليان متمادي از سونا بعنوان منبعي براي كسب انرژي و سلامتي استفاده مي شده است . اما امروزه فنلاندي ها با اين پرسش جدي مواجه هستند كه آيا جنبه سرگرم كننده و تفريحي سونا ممكن است خطراتي را هم در پي داشته باشد ؟ يك ضرب المثل قديمي فنلاندي مي گويد بيماري هنگامي مي تواند باعث مرگ شود كه سه چيز وجود نداشته باشد : ليكور liquor تار tar و سونا .
سونا در طي قرنها مورد مطالعه و تحقيقات پزشكي قرار گرفته است و بعضي از يافته هايي كه در طي اين مدت بدست آمده است در زير آمده است :
براي آدمهايي كه از سلامت برخوردار هستند استفاده از سونا نه تنها هيچ خطري در پي ندارد بلكه مي تواند باعث كسب لذت و تمدد قوا و سرزندگي و خوشي شود و در اين ميان هم ذهن و هم جسم افراد از فوائد سونا منتفع شوند . سونا باعث تميز شدن پوست و باز شدن منافذ آن شده و درد هاي بدن را تسكين مي دهد و باعث مي شد كه افراد خواب عميق تر و بهتري داشته باشند . قانون طلايي كه در مورد سونا وجود دارد احساس راحتي و آرامشي است كه بعد از سونا رفتن پيدا مي كنيد . افراد مبتدي و كساني كه تازه سونا رفتن را شروع كرده اند بايد سونا را با رعايت دستورالعمل هاي آن شروع كنند تا بتدريج يا بگيرند كه چگونه بايد به سونا بروند . و بهترين لذت را از سونا رفتن ببرند .
تنها عده اي خاص از مردم هستند كه امكان دارد سونا رفتن براي آنها خطراتي را در پي داشته باشد و بنابراين بايد استفاده از سونا را تحت نظر پزشك انجام دهند مثلا كساني كه داراي بيماري فلبي هستند يا فشار خون بالا دارند و يا مبتلا به آسم بوده و يا از بيماريهاي پوستي رنج مي برند از اين دسته هستند . اما حتي براي اين دسته از افراد هم استفاده از سونايي كه داراي درجه حرارت ملايمي باشد خطري رد پي ندارد . ( مثلا سونايي كه درجه حرارت آن حدود 90 درجه سانتيگراد ( 194 درجه فارنهايت ) باشد مناسب است و اينگونه افراد بايد از تغييرات شديد دمايي ، يعني رفتن از محيط خيلي گرم به محيط سرد يا به عكس ؛ خودداري نمايند .
همينطور زنان حامله هم مي توانند تحت همين شرايط و با اطمينان از سونا استفاده كنند ولي بايد در درجه حرارت كمتري قرار گيرند ( حرارت حدود 70 درجه سانتيگراد و يا 158 فارنهايت ) .
اما عده اي هستند كه بايد بطو كامل از رفتن به سونا خودداري كنند . از جمله كساني كه تب دارند يا مبتلا به بيماريهاي التهابي هستند و يا دچار جراحت شده اند .
افرادي كه مبتلا به بيمارهاي مسري (واگير ) هستند لازم است كه از سونا هاي خصوصي استفاده كنند . افرادي كه الكل مصرف كرده اند نبايد به هيچ وجه از سونا استفاده كنند . هيچگونه شواهدي مبني بر اينكه سونا رفتن بتواند باعث رفع خماري بعد از نوشيدن مشروبات الكلي شود بدست نيامده است .
مطالب علمي تري در اين زمينه را مي توانيد در نوشته هاي :
Lasse Viinikka در نشريه : Annals of Clinical Research بدست آوريد .
journal Annals of Clinical Research listed in Sauna Literature
فوائد بهداشتی سونا :
اگر شما هم از آن دسته از افرادی باشید که استفاده از سونا را تجربه کرده اند حتما این اعتقاد را پیدا کرده اید که سونا رفتن دلپذیر ترین و بهترین فعالیتی است که در تمام روز انجام می دهید . گرمای سونا باعث ایجاد تب مصنوعی "artificial fever" در بدن می شود و همه اندام های بدن بدین ترتیب فعال و درگیر می شوند . حتی بعد از اینکه از سونا بیرون آمدید و در حال استراحت است باز فعالیت های اندام های شما ادامه پیدا می کند درست مثل این که در حال راه رفتن هستید !
بطور همزمان نیز بدن شما از درون پاک می شود و مواد زائد خود را از طریق پوست که وسیع ترین اندام بدن است و به وسیله تعریق دفع می کند .

Would you believe sitting in a sauna could be the most vigorous activity you've had all day? The heat makes an artificial "fever" and every organ of the body goes into action. While relaxed on the outside, your inner organs are as active as though you were running! Simultaneously you are being cleansed from inside out by the skin, your largest organ and its excretion, sweat.
فوائد سونا :
استفاده از سونا یکی از راههای طبیعی برای رسیدن به سبک زندگی سالم و شاد است . برخی از فوائد بیشمار و شگفت انگیز سونا به قرار زیر است :
1-- باعث شادابی و طراوت پوست شده و پوست را پاکیزه و نرم و قابل انعطاف می کند .
2- باعث احیاء و تجدید قوای جسمی و روانی بدن می شود .
3- پاکیزگی عمیقی که در اثر سونا ایجاد می شود باعث خلاص شدن بدن از شر مواد زائد می گردد ( 20 دقیقه ماندن در سونا معادل 24 ساعت کار کردن کلیه هاست .) از همین روست که به پوست بدن نام کلیه سوم را داده اند چرا که در کنار دو کلیه ای که بدن دارد پوست هم با اثر تمیز کنندگی و تصفیه کننده ای که دارد همانند کلیه ها ؛ بدن را از شر مواد زائد پاک می کند .
4- سونا رفتن باعث برطرف شدن تنش ها و استرس های بدن می شود .
5- سونا باعث تسکین احتقان سینه , سینوسها و بینی می شود .
6- سونا باعث حذف اسید لاکتیک از بدن شده و درد و ناراحتی مفاصل را تسکین می دهد .
7- سونا رفتن برای کسانی که اندکی فشار خون دارند مفید است .
8-سونا یکی از راههای موثر سم زدایی از بدن است .
9-سونا باعث دفع فلزات سمی از بدن می شود .
10- سونا رفتن اگر به همراه برس زدن بدن انجام گیرد می تواند باعث تمیز کردن بافت های مرده پوست شود .
11- مواد زائدی ر ا که در اندام های داخلی بدن وجود دارند پاک می کند .
12- باعث کشته شدن و نابودی ویروس ها و باکتریهایی می شود که در دمایی بالاتر از دمای بدن ؛ قادر به زنده ماندن نیستند .
13- با افزایش میزان سوخت و ساز بدن , سبب می شود که دوره نقاهت بعد از بیماری کوتاه تر شود و بیمار سریع تر بهبودی پیدا کند .
14- سونا باعث می شود که غده هیپوفیر ( پیتوتاری ) میزان شتاب سوخت و ساز بدن را بیشتر کند که سبب افزایش رشد بدن و تقویت نیروی جنسی می شود .
15- سونا باعث می شود که بدن از اثرات مثبت یونهای منفی بهره مند شود .


سونای سوئدی(: (Swedish Sauna

بطور سنتی , مردمانی که در کشورهای اسکاند یناوی زندگی می کنند از فرهنگ سونا لذت برده اند . شما حتی اگر برای مدت کوتاهی در یکی از کشورهای سوئد یا فنلاند اقامت داشته باشید شما به علت این امر پی خواهید برد . هر دوی این کشورها مکانهایی هستند که اغلب سرد و مرطوب است و سبب می شود که سرما تا عمق بدن نفوذ کند بطوریکه حتی با لباس پوشیدن هم نتوان براین سرما فائق شد .
برای خلاص شدن از این سرمای گزنده باید همه لباسهای خود را بیرون آورید و به داخل جعبه چوبی بروید که بیش از 100 درجه گرما دارد . هر چند این کار مقداری مشکل بنظر می رسد اما اگر شما یکبار این کار را تجربه کنید آن وقت مفهوم اصطلاح گرمای برشته کننده toasty warm’ را درک خواهید کرد .
اما یک سوئدی قبل از اینکه بخواهد وارد سونا شود مراحل زیر را باید رعایت کند تا اطمینان حاصل شود که تجربیات او حداکثر کارآیی را دارند .
Sauna in True Style

*برای حفظ نظافت و بهداشت سونا , لازم است که قبل از ورود به سونا حتما دوش بگیرید .
*اغلب افرادی که سونا می روند ترجیح می دهند حوله کوچکی زیر پای خود قرار بدهند و روی آن بنشینند. و ضمنا ترجیح می دهند که بر روی سکوی بالایی سونا بنشینند .
*برای چند دقیقه اول که به سونا می روید صرفا بنشینید یا به پشت دراز بکشید و حالت آرامش داشته باشید . این کار باعث می شود که گرمای خشک سونا بدن شما را در بر بگیرد و روزنه های پوست اتان را باز کند .
*اگر خواستید که گرمای سونا را بیشتر کرده و خشکی آن را کاهش دهید , مقداری آب بر روی سنگهایی که بر روی اجاق سونا قرار دارند بریزید .
*هنگامی که این کار را انجام دادید می توانید یک بار دیگر دوش بگیرد تا کمی بدنتان خنک شود .
*برخی افراد برای اینکه از حداکثر فوائد سونا بهره مند شوند این رفت و آمد بین سونا و دوش آب را چندین بار تکرار می کنند . لازم است مقداری وقت بگذارید تا از مواهب و تمدد اعصابی که در اثر سونا گرفتن برایتان حاصل می شود بهره مند شده و لذت ببرید .
*هنگامی که شما این کارها را برای آخرین بار انجام دادید بهتر است در پایان کار یک دوش دیگر هم بگیرید تا بدنتان را از عرقهایی که کرده اید پاک کند .
*بعد از بیرون آمدن از سونا و دوش گرفتن باید بدن خود را کاملا خنک کنید و سپس لباسهایتان را بپوشید .
تاثیری که دارد خیلی زیاد است اینطور نیست ؟
سونا رفتن چیزی فراتر از رها شدن از لرزیدن در سرما و گرم شدن بدن است هنگامی که شما وارد سونای سوئدی می شوید اطمنیان حاصل کنید که در گرمای سونا راحت هستید .
سونا را با گرمای حدود 60 درجه سانتی گراد شروع کنید سپس بتدریج به قسمت های بالاتر سونا که گرم تر است بروید جایی که احتمالا درجه حراراتی حدود 100 درجه سانتیگراد دارد . هر چند ما سونای سوئدی را با نام سونای خشک می شناسیم اما لازم است که مقداری رطوبت هم به هوای آن اضافه شود .
در سونا سنگهای صخره ای داغی وجود دارند که با پاشیدن آب بر روی انها ی می توانید بخار فوق العاده خوبی را درست کنید . هوای سونا نباید کاملا خشک باشد چون در این حالت باعث صدمه دیدن دستگاه تنفسی و ناراحتی های تنفسی می شود . ضمنا اگر نیمکت های چوبی سونا خیلی داغ شده است می توانید مقداری آب بر روی آنها بپاشید تا از سوختن کمر و پشت شما جلوگیری شود .
اگر شما هم جزء ان دسته از سوئدی های سونا روهای حرفه ای و قدیمی باشید . حتما بعد از بیرون آمدن از سونا به داخل حوض یخ زده آب خواهید پرید تا به این ترتیب بدن شما سر حال بیاید و زنده شود .
سونای سنتی و سونای مدرن !
.
زمانی در تمام نقاط ایران و حتی در دورافتاده ترین روستاها و با همان امکانات اندک حمامهایی بود که خزینه داشت و بخش سرد و گرم داشت و استحمام در آنها بسیار لذت بخش بود . اگر چه بدون شک ان حمامها اشکلاتی هم داشتند که ناشی از نبودن امکانات و نداشتن آگاهی های بهداشتی بود اما بهرحال با متقضیات زمان و مکان و شرایط موجود آن دوران هماهنگی داشت . الان دیگر تقریبا خبری از آن حمام های و گرمابه های سنتی ایران نیست . واقعیت این است که ما نباید این حمامها را به یکباره کنار می گذاشتیم بلکه باید نوعی از آنها را که با استفاده از فن آوری جدید اصلاح شده بود بکار می گرفتیم .
الان یکی از معروف ترین و پرطرفدارترین حمامهای موجود در دنیا سونای فنلاندی است که هم به شکل اصلی آن یعنی سونای خشک و هم بصورت سونای بخار مورد استفاده است . آنهائیکه گرمابه های سنتی ایران را از نزدیک دیده اند و یا از این گونه حمام ها استفاده کرده اند این موضوع را تائید خواهند کرد که این گرمابه های شباهت خیلی زیادی با سونای بخار دارند . چیزی که امروزه با نام حمامهای ترکی Turkish bath از آن یاد می شود . این حمام ها دارای یک خزینه آب جوش بودند که خیلی شبیه به جکوزی داغ بود و یک مخزن آب سرد داشتند که برای مخلوط کردن با آب داغ مورد استفاده بود و بخشی از آب خزینه را که مصرف می شد را تامین می کرد . شیوه معماری حمام به گونه بود که دودهای خروجی از سر بینه حمام از راهرو باریکی که در زیر کف حمام ساخته شده بود و "گربه رو " نامیده می شد عبور می کرد و بدین ترتیب باعث گرم شدن کف حمام و گرم شدن هوای داخلی حمام می شد . نوعی استفاده هوشمندانه از گرمای دودهای خروجی . که شباهت زیادی به اکونومایزرهای مورد استفاده در دیگ های بخار داشت .
از نمونه های معروف اینگونه حمامها که امروزه بطور کامل حفظ شده اند حمام گنجعلی خان در کرمان و حمام وکیل در شیراز است .
فنلاندی ها با درایت و کاردانی خود توانستند حمام های سنتی خود را هم به شکل کلاسیک ان و هم به شکل مدرن و امروزی اش به دنیا عرضه کنند همین کار را ما هم می توانستیم با حمامهایی سنتی امان انجام دهیم که نکردیم .
هیچ ایرادی ندارد ما از سوناهای خشک و بخار استفاده کنیم یا با مباحثی مانند : حمام متوالی سرد و گرم contrast bath و آب درمانی آشنایی پیدا کنیم . اما جا داشت که در کنار همه این حمامهای مدرن و امروزی , باید به احیاء و نوسازی حمامهای سنتی هم می پرداختیم این کار مختص به همین زمینه هم نیست و روشی است که می بایست به همه جنبه های زندگی ما تعمیم داده می شد .
الان در ایران سوناهای خشک و بخار توسعه و گسترش چندانی پیدا نکرده است و جز در تهران و یکی دو شهر بزرگ در اغلب نقاط ایران حمام های سونا شناخته شده نیستند . در تهران هم تنها بخش معدودی از اهالی مرفه که در شمال شهر و ساختمانهای مدرن زندگی می کنند بصورت خصوصی از سونا استفاده می کنند و تعداد سوناهای عمومی چندان قابل توجه تیست این سوناها هم بصورت جنبی ساخته شده اند یعنی تقريبا همه این سوناها، در كنار استخرها هستند وبصورت مجموعه های سونا استخر و جکوزی به ارائه خدمات مشغول اند این مجموعه های هم زيرمجموعه سازمان تربيت بدني هستند،
در طی چندین دهه اخیر و در خلایی که در فاصله بین منسوخ شدن گرمابه های سنتی و ظهور حمام های دوش دار خانگی پدید آمد ؛ نوعی از گرمابه های عمومی هم راوج پیدا کردند که تنها جنبه عمومی داشتند چون از مشخصه های حمام های سنتی بی بهره بودند که اینگونه گرمابه های هم در حال محو شدن هستند بطوریکهد با توجه به تغيير شيوه زندگي مردم در طول سال‌هاي گذشته و استفاده از حمام دوش دار در خانه‌هاي ايراني، از رونق گرمابه‌ها ی مزبور هم کاسته شده است و فقط حدود 400 گرمابه از این نوع به صورت اسمي در تهران باقي مانده كه عملا بسياري از آنها تعطيل هستند. و در حال حاضر تقريبا تمامي مشتريان گرمابه‌ها را كارگران، سربازان و اقشار بسيار مستضعف تشكيل مي‌دهند.!
هنوز هم دیر نشده است می توان به نوسازی و احیاء گرمابه های سنتی با روشی جدید پرداخت باید ساختار سنتی گرمابه های باید تغییر کند . و سبکی نو بوجود آید .

ترتیب استفاده از سونا استخر
سونا استخر و جکوزی در 10 مرحله :
ترتیب استفاده از سونا استخر و جکوزی
برای استفاده از مجموعه های سونا استخر و جکوزی می توان از روشهای مختلفی استفاده کرد اگر شما اصول علمی انجام این کار را بدانید کم کم روش خاص خودتان را که منطبق با شرایطی بدنیتان است پیدا خواهید کرد در زیر یک روش پیشنهادی برای این کار ارائه شده است که بر گرفته از نکات علمی و پزشکی و بر اساس تجربه های شخصی نگارنده است می توانید آن را عملا امتحان کنید :
1- دوش گرفتن و شستشوی بدن : قبل از ورود به محوطه استخر وسونا , حتما دوش بگیرد و بدن اتان را با مواد شوینده بطور کامل بشوئید . این کار برای حفظ بهداشت استخر و سونا و جکوزی (که از این پس با نام مختصر مجموعه از آن یاد می کنیم ) خواهد شد ضمنا اینکه برای سلامت خودتان و دیگران هم خیلی اهمیت دارد. بدن رد فضای گرم سونا شروع به عرق کردن می کند در این حالت میکربهایی که بر روی پوست بدن وجود دارند شرایط خوبی برای تکثیر پیدا می کنند بنابراین لازم است که حتما بدن خود را بشوئید تا مقدار این میکربها کمتر شود !
2- سونای بخار و گرم کردن بدن : برای شروع بهتر است ابتدا از سونایی بخار شروع کنید فضای گرم و مرطوب این مکان , محیط خیلی مناسبی است تا دمای بدن شما بالا رود و ماهیچه ها و رگهای بدن شما آماده فعالیت بدنی شوند . زمان ماندن دراین مکان می تواند حدود 5 تا 7 دقیقه باشد . این کار دقیقا همان گرم کردن =warm up قبل از انجام حرکات ورزشی را دارد و به این منظور صورت می گیرد که به ماهیچه ها و تاندون ها ی بدن آسیبی نرسد و قابلیت انبساط و انعطاف آنها را افزایش دهد .
3- شنا در استخر : بعد از بیرون آمدن از سونای بخار , بدن شما آماده است که شنا کند می توانید به مدت حداقل 30 دقیقه در استخر به انجام شنای قورباغه یا کرال سینه یا هر شنای دیگری که مورد علاقه اتان است بپردازید این کار برای بالابردن ضربان قلب شما و بهبود وضعیت قلبی و عروقی شما لازم است .
4- جکوزی گرم و رفع خستگی : چون بعد از شنا کردن بدن شما خسته شده است بهتر است حدود 5 دقیقه ای هم در جکوزی داغ باشید و با فشار آب بخش های مختلف بدن اتان را ماساژ دهید تا نفس اتان هم به حالت عادی برگردد وآماده شوید تا جلسه اصلی سونا را شروع کنید . سعی کنید همه بخش های بدن را ماساژ دهید و از ماساژ قوزک و کف پا را هم فراموش نکنید ! که خیلی موثر است ( بعدا در این مورد مفصل خواهم نوشت )
5- سونای خشک و فوائد بیشمار آن : حالا بدن شما آماده است که یک جلسه کامل سونای خشک را تجربه کند راحت بر روی یکی از طبقات سونا دراز بکشید . یادتان باشد در سونا نباید هیچ گونه حرکات ورزشی انجام دهید فقط می توانید به آرامی بخش هایی از بدن اتان را ماساژ دهید. لازم است بین 15 تا 20 دقیقه درسونا بمانید اگر طاقت تحمل گرما را ندارید برای چند لحظه بیرون بیائید کمی آب سرد بر روی سرتان بریزید و مجددا یه سونا بگردید اگر شما بتازگی سونا رفتن را شروع کرده اید نباید انتظار داشته باشید که براحتی بتوانید 20 دقیقه در سونا بمانید . این کارآدمهای حرفه ای است !

6- دوش گرفتن وشستن عرق های : بعد از بیرون آمدن از سونا باید حتما دوش بگیرد تا عرق های بدن اتان شسته شود نه اینکه مثل این آدمهایی که به استخر موج در ممکو می آیند با چند لیتر عرق روی بدن بداخل استخر و یا جکوزی بروید ! بهتر است از دوش آب سرد استفاده کنید تا کمی بدن اتان خنک شود

7- پریدن در جکوزی سرد برای خنک شدن بدن : بدون شک لذت بخش ترین قسمت سونا رفتن همین هنک شدن یکباره در آب سرد است چنان بدن سر حال می آید و بقدری این کار دلپذیر است که حدی ندارد برخی از اینکه یکباره در آب سرد بپرند واهمه دارند ولی این ترس بیمورد است شما اگر ناراحتی قلبی ندارید و بدن اتان سالم است بدون هیچ ترس و واهمه ای می توانید در آب سرد جکوزی بروید با این شرط که آب جکوزی واقعا سرد باشد نه مثل آب جکوزی ممکو که ولرم است و اصلا حالت خنک کنندگی ندارد ! باید بدانید که در فنلاند ودر زمستانهای سر آن نواحی , فنلاندی های سنتی بعد از بیرون آمدن از سونا , یخ روی دریاچه ها را می شکستند به داخل آب سرددریاچه می پریدند . شما حتی اگر روزهای اول انجام این کار برایتان مشکل یاشد بتدریج عادت می کنید .

8- تمام کردن برنامه : شما در این حالت می توانید برنامه خود را تمام کنید یا اگر دوست داشتید یک دو بار دیگر هم به جکوزی داغ بروید و مجداد بقه جکوزی سرد برگردید ( که نوعی حمام آب گرم و سرد متناوب یا : contrast bath است که برای تحریک غدد بدن و بالابردن مقاومت بدن بسیار مفید است . درهر صورت باید بیاد داشته باشید که پایان برنامه باید با آب سرد توام باشد تا حرارت بدن که ناشی از اقامت در سونا بوده است خنک شود .

9- خشک کردن و خنک کردن کامل بدن : حتما بدن اتان را کاملا خشک کنید و درجه حرارت آن را نیز به حالت طبیعی برگردانید .

10- نوشیدن آب کافی برای جبران مایعات زا دست رفته بدن : سونا رفتن بدلیل اینکه باعث تعریق می شود و بدن را با کمبود آب مواجه می کند نیاز دارد که بعد از بیرون آمدن از سونا به اندازه کافی آب بنوشید تا مایعات بدن جبران شود باید با استفاده از میوه های مختلف و موادغذایی تازه , املاح از دست رفته را نیز جبران و جایگزین گرد . یکی از بهترین نوشیدنی ها " ماء الشعیر " که چون حاوی ویتامینهای گروه B هست از این نظر می تواند مفید باشد .

+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم بهمن 1387ساعت 21:26  توسط کامبیز عباسی دزفولی  | 

مطالب قدیمی‌تر